İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE KOOPERATİF VE BİRLİKLERİN ÖNEMİ KONULU TOPLANTI DÜZENLENDİ

İlimizde Kooperatif ve Birliklerin sayılarının artırılması, üreticilerimize kazandıracağı avantajlar ile bu birlik ve kooperatifler sayesinde neleri yapabilecekleri konularında bilgilendirme toplantısı yapıldı

İl Müdürü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya İl Müdürü Özkan YOLCU, Iğdır Ticaret Borsası Başkanı Serhat KUMTEPE, Ticaret İl Müdürü Ender ÖNAL, SERKA İl Koordinatörü Ramazan Mutlu DOĞANER ile tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren işletme yetkilileri ve üreticilerimiz katıldılar.

Katılımcı Kurum, Kuruluş temsilcileri ve üreticiler Kooperatif ve birliklerin önemine değinerek tarım ve hayvancılık sektörünün her alanında kooperatifleşmenin gerekli olduğunu vurguladılar

Toplantıya ev sahipliği yapan İl Müdürü Özkan YOLCU’da; “Kooperatifçilik Birlikten kuvvet doğar. Bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözümüzde de belirtildiği gibi bir güç odağı ve iktisadi faaliyetler için bir baskı aracıdır.

Kooperatif, fertlerin tek tek altından kalkamayacağı işlerin gerçekleştirileceği mükemmel bir dayanışma kuruluşudur. Kooperatifçilikle emek ve ürünün gerçek değerini bulması sağlanabilir. Diğer bir ifadeyle kooperatifler fiyatın oluşmasında üreticinin zararlarının bertaraf edilmesinde bir sigorta görevi ifa eder. Kooperatifler bencilliği önler. Kendi çıkarlarını hesaba katmadan başkaları lehine karşılıklı olarak çaba harcanmasına hizmet eder. Bu fonksiyonlarıyla kooperatifler insani ve ahlaki kuruluşlardır. Kooperatifleşmeyle israf önlenir. Maliyet düşer, üretim artar ve verimlilik yükselir. Kooperatifler genel anlamda bireylerin yalnız başlarına yetersiz olan emek ve sermayelerini veya daha kapsamlı bir tanımla ekonomik ve sosyal güçlerini bir araya getirerek yatırıma yönlendiren, mal ve hizmet üretilmesinde artışlar sağlayan, teknik bilgi ve düzenli pazarlama olanaklarını kullanarak, kişilere daha iyi hayat standartları sağlamayı hedefleyen kurumlardır. Bizim Hedefimiz İlimizde Kooperatif ve Birliklerimizin sayısını artırarak, üretim ve pazarlamayı en üst seviyeye getirip çiftçilerimizin refah düzeylerini yükseltmektir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bu konuda her türlü destek ve yardıma hazırız yeter ki sizler kooperatifleşme yolunda bir araya gelin” dedi.

 

 

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.