İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

fg

08 Ocak 2014 Çarşamba günü Valilik Toplantı Salonunda Iğdır Valisi Ahmet Pek’in Başkanlığında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı.

Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, İş kur Müdürü Vekili, Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Iğdır Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı, Iğdır Belediyesi Temsilcisi, İl Milli Eğitim Müdür Vekili, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili ile oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ahmet Pek; “Günümüz dünyasının en önemli problemlerinden biri kuşkusuz işsizlik ve yeterince istihdam yaratamama sorunudur. Bu iktisadi sorun aynı zamanda sosyo-psikolojik sorunları ve huzursuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle istihdam artırıcı yatırım ve politikalara ağırlık vermek birçok kamu politikasında öncelikli hale gelmiştir. Bu bakımdan ülkemizde de istihdamın arttırılabilmesi için ciddi atılımlar yapılmıştır. Bu süreci daha etkin yürütebilmek ve etkili istihdam politikaları oluşturabilmek amacıyla işgücü piyasasının talep ve isteklerini detaylı bir şekilde inceleme gerekliliği de kaçınılmazdır. Bu amaçla yerel düzeyde oluşturulan istihdam politikası uygulamalarının etkin olması bir zorunluluk halini almıştır.

Aktif İşgücü programlarının doğru planlaması çok önemlidir. İlimizde İstihdamın artırılması, işsizliğin azaltılması, işgücü piyasasının geliştirilmesi, eğitimin işgücü talebine duyarlılığının artırılması, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesine ve buna uygun politikaların geliştirilmesine bağlıdır. İlimizde işsizliğin azaltılması ya da ortadan kaldırılması için daha gerçekçi, çağdaş ve kapsamlı istihdam hizmeti sunmak adına çok çalışmamız gerekir.

Bu itibarla, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunca alınan kararlar doğrultusunda, 2014 Yılı Yıllık İşgücü Eğitim Planının uygulaması esnasında kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğinin çok önemli olduğu düşünülmektedir. Bunun içinde İlimiz oda temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarımız ve işverenlerimizle bu işbirliğinin uyum içerisinde yürütülmesi gerekmektedir. Kurumların işbirliği, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması daha etkin bir hale gelecektir.” dedi.

Söz konusu toplantıda; 38 branşta kurs açılmasına karar verildi. Ayrıca, İI Milli Eğitim Iğdır Kız Teknik ve Meslek Lisesinde; Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı Bilişim Teknolojisi Alanı, Gıda Teknolojisi Alanı, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı, El Sanatları Alanı dallarının açılması hususları görüşülmesinin yanı sıra 2014 yılı İşgücü Eğitim Planı çerçevesinde, İstihdam Garantili ve Kendi işini kuracaklara yönelik işbirliği kapsamında Mesleki Eğitimler, “Girişimcilik, İşbaşı Eğitimi” Toplum Yararına Program (TYP) Projelerinin Uygulanması, UMEM (Uzmanlaştırılmış Mesleki Eğitim Merkezi) kapsamında kursların açılması ve Engellilere, Hükümlü ve Eski Hükümlülere yönelik Meslek Edindirme kursları, Umut Yıldızı Projesi, Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılıkla Mücadelede Yerel Eylem Planı çerçevesinde kursların açılması ile diğer gündem maddeleri ele alındı.

Toplantı, dilek ve temennilerin alınması ile son buldu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.