İl Genel Meclisi Su ve Çevre Sorununa Duyarlılık Gösterdi

yy

Iğdır’ın genel sorunlarının ele alındığı İl Genel Meclis toplantısında, kuraklıktan ötürü meydana gelen tarım suyu sorununun kısmen de olsa çözüme kavuşturulması ve tarım ilaç ambalajlarının gelişi güzel tarlalara atılmasını önlemek amacıyla iki komisyon kurulduğu açıklandı.

Meclis başkanı Abdulkadir Özsular yaptığı açıklamada, Çevre ve insan sağlığını tehdit eden sorunların giderilmesi için öncelikle su sorununun çözümü ve tarım arazilerinde kullanılan zirai ilaç ambalajlarının çevreye gelişi güzel atılmaması için birer komisyon oluşturduk. Çevre ve Sağlık Komisyonunda Abdulkadir Özsular Başkan, Dilek Yanardağ Başkan V., Azat Tosun, Cabbar Şıktaş, Caner Arslan yer alırken, Tarım ve Köş İşleri Komisyonunda Cabbar Şıktaş Başkan, Mehmet Sıddık Kırag Başkan V., Azat Tosun, Kemal Turan, Caner Arslan komisyonumuzda yer almış ve çalışmalarını tamamlamışlardır.Yapılan komisyon çalışmaları neticesinde, şu sonuca varılmıştır.                              

TARIM İLAÇLARI AMBALAJLARININ TEMİZLENMESİ

Tarım ilaçları ambalajlarının çiftçilerimiz tarafından kullanıldıktan sonra tarlalara gelişi güzel atıldığı ve bunun hem insan sağlığını tehdit ettiği ve hem de çevreye zarar verdiği gerekçesi ile İl Tarım Müdürü, Halk Sağlığı Müdürü, Çevre ve Şehircilik Müdürü ve Iğdır Üniversitesi Halk Sağlığı Meslek Yüksek Okulu müdürlüğü ile görüşmeler ve bilgi alışverişleri yapılmış,  sonuç olarak şu karara varılmıştır.

1- Iğdır Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün ortaklaşa yürüteceği çalışma neticesinde Iğdır ovasında tarımla ilgilenen köylerimizin tespitinin yapılması. 

2- İl Özel İdaresi tarafından temin edilecek olan varil tarzı konteynırların belirlenen köy muhtarlarına dağıtılması.

3- Zirai ilaç ambalajlarının köy muhtarı gözetiminde toparlanarak muhafaza edilmesi ve  köylümüzün tarlada kullandığı ilaç ambalajlarını ilacı kullandıktan sonra beraberlerinde getirip  varil  veya konteynırlara atmalarının sağlanması.

4- Tarım müdürlüğümüz tarafından gerekli duyuru ve aydınlatıcı belge ve broşürlerin, afişlerin dağıtılması, çiftçinin insan ve çevre sağlığını tehdit eden konuyla alakalı  bilgilendirilmesi.

5-  Tarım sezonu aralıklarında dolan  varillerin Tarım Hayvancılık ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tarafından toplanarak merkez de kurumlar arası koordinasyon ile belirlenecek bir alanda toplanması ve Çevre Müdürlüğünün anlaştığı zehirli atıkları imha eden firma tarafından imhasının sağlanması kararlaştırılmıştır.

TARIM ARAZİLERİNİN SU SORUNU

            Iğdır halkının temel geçim kaynağı olan Tarım ve Hayvancılığın sekteye uğramaması için, Kuraklık sorunu ile mücadele etmek amacıyla tarım arazilerinin  su sorununu kısmen de olsa çözüme kavuşturmak üzere arazide yaptığımız inceleme ve çalışmalar neticesinde, Bulakbaşı ve Karasu bulaklarının boşa akan sularının tarız arazilerinde kullanılması amacı ile yerinde tespit çalışması yapılmıştır.

Yapılan inceleme neticesinde:

1-Bulakbaşı ve Karasu yerleşkesinde gelişi güzel akıp giden kaynak su bulaklarının tarıma kazandırılması için teknik personelin Bulakbaşı köyü ve Karasu bulağında inceleme yaparak fizibilitesinin çıkarması.

2-Bulakbaşı ve Karasu bulaklarının, Taşburun, Çamurlu, Hasanhan, Aralık bölgelerinin tarım suyu ihtiyaçlarının giderilebilmesi için acil eylem planı olarak değerlendirilmesi, Aralık Sulama Birliğinin uyguladığı gibi motor pop yardımı ile suyun DSİ sulama kanallarına taşınmasının sağlanması.

3- Fizibilite çalışmaları neticesinde, boşa akıp giden suların değerlendirilerek DSİ’nin proje hazırlaması için teklifte bulunulması.

4- Aralık bölgesinin tarım suyu ihtiyacı bulaklar sayesinde giderildiğinde, Aras nehri sularının Iğdır ve Karakoyunlu bölgesine yeterli gelebileceği ve su sıkıntısının kısmen giderilebileceği kanaatine varılmıştır. 

5- Ovaya vurulan sondajların gözden geçirilerek kullanılır hale getirilmesi, su sıkıntısı çeken bölgelere acilen sondaj vurularak su sıkıntısının giderilmesi görüşüne varılmıştır.      

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.