İki Köy Arasındaki Kan Davasından Dolayı 2014 Yılına Susuz Girdiler

qee

Iğdır merkeze bağlı Tuzluca İlçesi’ne 10 km. uzaklıktaki Yeni Köy’ü susuzluktan kar suyu eriterek ihtiyaçlarını gideriyor.

Pirli ve Yeni Köy arasında su kavgasından dolayı çıkan kavgada bir kişi hayatını kaybetmişti. İki köy arasında çıkan kan davasından dolayı 50 hane ve 350 nüfuslu Yeni Köy susuz kaldı.

Yeni Köy eski muhtarı Mustafa Özkaplan; “Valimizin ve diğer kurum müdürlerinin bu konuda bir çalışması var ama Pirli Köylüleri hiç kimseyi dinlemiyor ve suları kesiyorlar” dedi.

Köylü İlhan Özkaplan ise, “iki köy arasında çıkan husumetten dolayı Pirli Köyü bizlere su vermiyor. 20 gündür susuz yaşıyoruz. Kar suyu eritip hayvanlarımıza içiriyoruz. Kendimiz kar suyu eritip içiyoruz. Banyomuzu kar suyundan yapıyoruz. İmkânı olanlar eşşeklerle su getiriyor. İmkânı olmayanlar ise kar suyu eriterek içme, yıkanma, hayvanları sulama gibi ihtiyaçlarını karşılıyor. 2 derslik okulumuz var. Ama çocuklar susuzluktan okula gidemiyor. Çünkü okula gidecek öğrencinin temiz olması lazım. Yıkanamadığı için okula da gidemiyor. 2 km. uzaklıktaki köyden el arabasıyla, eşşekle, at sırtında su getirmeye çalışıyoruz.  Çocuklarımız okula su olmadığı için gidemiyor. 38 öğrenci suyun gelmesini bekliyor. Okul bomboş, camii bomboş” dedi.

Öğrenci Berivan Özkaplan ise; “okula gitmeyi çok istiyorum. Banyo yapamadığım için okula gidemiyorum. Suyumuzu kesmişler, içine çocuk bezleri atmışlar. Biz su istiyoruz” dedi.

8 çocuk annesi 70 yaşındaki Mirdisi Özkaplan ise; “bu yaşta bir ben bir de yaşlı kocamla ortada kaldık. Su getirecek kimsem yok. Bu yaşta su getirmeye çalışıyorum. Parmaklarım tutmuyor, sakatım. Eşim hastaneden yeni gelmiş. Su istiyor, bulamıyorum. Hasta olduğu için banyo yapması lazım ama banyo da yapamıyor. Yetkililer bizlere sahip çıksın, zor durumdayız. Birisi ölürse yıkayacak suyumuz bile yok” dedi.

r

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.