Iğdırlılar Ulaşımda En Çok Bisikleti Tercih Ediyor

            Türkiye’de nüfusa göre en çok bisiklet kullanan illerin başında Iğdır’ın geldiği belirtildi.

          Yaklaşık 200 bin nüfuslu Iğdır’da bisiklet satışı yapanlar ilde en az 300-400 bin bisikletin olduğunu söylüyorlar.

             50 yıldır Iğdır’da bisikletçilik yapan Ünver Bisiklet Yetkilisi Erdal Ünver, baba mesleğini sürdürüyoruz. Her yıl 1000-2 bin bisiklet satıyoruz, her evde 2-3 tane bisiklet vardır. Iğdırlı bisiklete binmeyi çok seviyor ayrıca düz ova evinden işine işinden evine gidip geliyor, tarlasına gidiyor sulama işini yapıyor, hatta köyden şehre bisikletle gidip gelende var.  Her şeyden önce sağlık açısından iyi ayrıca maliyetsiz.  Arabası olan vatandaşta bisiklete biniyor yakıt fiyatları pahalı ayrıca park edecek yer yok bisikletin park sorunu da yok. fiyatlar 300 tl den başlıyor.. Vatandaş alıyor taksitte yapıyoruz.” dedi. ‘

         Ünver “Yıllardan beri bu mesleği baba mesleği olarak yapıyorum. Yaşlı-genç demeden herkes bisiklet kullanabiliyor. Sloganımız “iki teker bize yeter” şeklinde konuştu.

              Vatandaşlarda “işe gidip gelirken bisiklet kullanıyoruz. Masrafsız bir ulaşım aracı park sorunu yok ayrıca sağlık için faydalı tek korkumuz trafik arabalar bize sıkıntı veriyor yol vermiyorlar. Yetkililerden biskilet yolu istiyoruz trafik çok yoğun. Arıca bisiklet kullanmak çevreyi de kirletmiyor.” dediler.  

         İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan ve doktorların da vücudun gelişmesi için önerdiği bisikletler, Iğdırlıların en çok kullandığı taşıt konumunda. Coğrafi koşullarının da elverişli olduğu Iğdır’da her 3 kişiden ikisi mutlaka bisiklet kullanıyor.

             Doğa dostu olarak tabir edilen bisikletler, çevrenin temiz tutulması açısından da son derece büyük bir öneme sahip olurken, kullanışlı ve fiyatlarının ucuz olmasından dolayı halk tarafından büyük bir rağbet görüyor. Bisiklet, uzmanlar tarafından mutluluk hormonunun salgılatmasında yardımcı olan egzersizleri işlevselleştirdiği için de mutluluk kaynağı olarak da belirtiliyor. İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan ve doktorların da vücudun gelişmesi için önerdiği bisikletler, Iğdır halkının en çok kullandığı binek taşıtı konumunda. Coğrafi koşullarının da elverişli olduğu ve yeryüzü bakımından düzlük olmasından kaynaklı Iğdır’da her üç kişiden ikisi mutlaka bisiklet kullanıyor.

           Neredeyse her evin kapısında en az bir bisiklet bulunan Iğdır’da, Eve, işe, tarlaya, bağ-bahçeye hatta pikniğe dahi bisikletle giden Iğdırlılar, bisikleti maliyetsiz ve sağlıklı yaşamın aracı olarak görüyor. 

Iğdır’ın en işlek caddelerinde bisiklet tamircisi ve bisiklet satan işyerleri sıklıkla göze çarpıyor. Her iş yerinin önüne park etmiş bisiklet görmek mümkün özellikle kahve önerlinde özel bisiklet bağlama yerleri yapılmış durumda

           Türkiye’nin en doğusunda yer alan ve ova üzerine kurulu bulunan Iğdır’da, ulaşım araçları arasında en yaygın olarak bisikletler ön plana çıkıyor. Kentte yaşayan her yaştan insan, masrafsız olması nedeniyle bisiklet satın alarak istediği yere rahatlıkla gidebiliyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.