Iğdırlı Kadınlardan Xosrovanî İçin Basın Açıklaması

11

Iğdır’da kadınlar İran istihbarat elemanlarının tecavüzünden kurtulmaya çalışırken yaşamını yitiren Ferinaz Xosrovanî’nin yaşadıklarını basın açıklaması ile kınadı.

Iğdır’da Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde bir araya gelen kadınlar Doğu Kürdistan’ın Mahabad kentinde 4 Mayıs’ta çalıştığı otelin 4 katına çıkarak intihar eden Ferinaz Xosrovanî için basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına KJA bileşenlerinin yanı sıra DBP-HDP Iğdır il eş başkanları, belediye eş başkanları, il genel meclis eş başkanları ile çok sayıda kadın katıldı. Kadınların taşıdıkları, üzerinde “Ey eril zihniyet elinizi bedenimizden çekin”, “Ortadoğu kadınlarla özgürleşecek”, ”Şiddete hayır” dövizleri dikkat çekti.

“İran’ın kadın üzerinde yürüttüğü politikanın erkek somutunda yansımasıdır”

KJA bileşenleri adına basın açıklamasını gerçekleştiren Çiğdem Yılmaz, İran devletinin kadın üzerinde yürüttüğü politikanın erkek somutunda yansıması olduğuna dikkat çekerek; “İran devleti kadına yönelik bedeni üzerinden yürüttüğü alçakça politikalarına devam etmektedir. Her gün kadınları recmederek, idam ederek kadın eksenli bir yaşamın yaratılmasından duyduğu korkuyu ve öfkeyi kusmaktadır. Ferinaz Xosrovanî olayı salt bir grup erkek tarafından gerçekleştirilen bir olay değil, , İran devletinin kadın üzerinde yürüttüğü politikanın erkek somutunda yansımasıdır” dedi.

“İran rejimi kadınların kendini savunma hakkından yoksun bırakmıştır”

 Yılmaz İran rejiminin kadınların kendini savunma hakkından yoksun bıraktığını belirterek; “İran rejimi kadınları kendilerini savunma hakkından yoksun bırakmaktadır. Kendi öz savunmasını yapan kadınları idam etmekte, taşlayarak teşhir etmektedir. Kısa bir süre öncede Reyhan Cebari’yi idam ederek kadınlara bu konuda gözdağı vermiştir” dedi.

Yılmaz son olarak tüm kadınları yaşanan bu insanlık dışı olay karşısında topyekün protesto etmeye davet ederek; “başta Doğu Kürdistanlı kadınlar olarak tüm kadınların örgütlülüklerini yükselterek erkek egemen zihniyetin bu vahşi kıyımına cevap vermesi gerekmektedir. Devlet zihniyetinin kadına karşı yönelimlerini ancak var olan bu zihniyet yapısını değiştirerek mümkün olacaktır. Tüm kadınları yaşanan bu insanlık dışı olay karşısında refleks göstermeye protesto eylemlerinde bulunmaya çağırıyoruz” dedi.

Basın açıklaması yapılan açıklamanın ardından kadınların “Biji Berxwadane Urmiyê”, “Kadına uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla sona erdi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.