Iğdırlı kadınlar ‘Dêre Mêzer’ Geleneğini Yaşatıyor

Iğdır’da Kürt kadınlarının yüz yıllardan bugüne getirdiği “dêre mêzer” ismi verilen yöresel kıyafet, hala özel günlerde kadınların ilk tercihi oluyor.
Kürt, Azeri, Terekeme, Türk ve birçok halkın bir arada yaşadığı, kültürel ve tarihi dokusu ile dikkatleri çeken Iğdır’da kadınlar, yüz yıllardır süren geleneklerini yaşatmaya devam ediyor. Geçmişte Kürt kadınların özel günlerde giyindiği ve “dêre mêzer” adı verilen yöresel kıyafetler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da Newroz’da hala giyilmeye devam ediyor.
Dêre mêzer üzerine kofi dikiliyor
Yöresel kıyafetin dikimini anlatan Hayal Çıkmaz, kıyafetin üzerine kofi takılarak tamamlandığını söyledi. Çarşıdan kumaş alarak dikim yaptıklarını belirten Hayal, “Dêre mêzerin üstüne kofi takılır. Kofimiz kumaşla kaplanır. Alın kısmına altın ya da boncuklar takılarak süslenir. Uzun ve enli bir örtü ile çene altından gelecek şekilde baş üstünden dolanarak kofiyi kapatırlar. Kofinin kaplandığı kumaşın rengi altın, gümüş gibi değerli takıları daha kolay gösterecek renkten seçilir. Yıllardan bu yana el sanatları yaparak kültürümüzü korumaya çalışıyoruz” diye anlattı.
‘Kültürün kaybolmaması için dikiyorum’
Kıyafetlerin yapılışının zahmetli olduğunu ancak her şeye rağmen bu kültürü yaşatmaya kararlı olduklarını ifade eden Hayal, şöyle dedi: “Yöresel kıyafetlerimiz şekil ve renkleri ile her insanın dikkatini çekebilecek güzelliğe sahiptir. Yöresel kıyafetlerimiz Êzidîlerin kültürü ile hemen hemen aynı. Bu kültür özünde kadın eseridir ve biz de korumaya çalışıyoruz.”
‘Türkiye’nin her yerinden talep var’
Cemile Çakmaz da, yeni nesillerin bu kültürü yaşatmaları gerektiğini söyleyerek, “Bu kültür ve gelenek şüphesiz ki kadınların sayesinde bugüne kadar geldi. Bu kültürü korumak her kadının bir görevi ve sorumluluğudur. Kürtler zengin bir kültüre ve tarihe sahipler. Her bir Kürt şehrinin kendine has bir kültürü var. Kültürü korumak ve yaşatmak lazım. Çünkü kültür halkın kimliği ve varlığıdır. Biz de bu hassasiyet ve bilinçle yaklaşıyoruz. Türkiye’nin her yerinden bu elbiselere talep var” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.