Iğdır’ın Vergi Rekortmenleri Ödüllendirildi

a8

a9

Kurumlar vergisi rekortmenleri KAYA-KALE, Yaycılı Kardeşler ve TUR-ARAS Şirketleri ile gelir vergisi rekortmenleri İshak Yaycılı, Tacettin Şimşek ve Erhan Yaycılı’ya plâket verildi.

24 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında kutlanan vergi haftasının 25. yıldönümü etkinlikleri hafta boyunca devam etti. Son olarak geçtiğimiz Cuma günü Defterdarlık makamı tarafından düzenlenen ödül töreninde kurumlar vergisi ve gelir vergisi rekortmenlerine plâket verildi.

Programa Vali Davut Haner, Defterdar Durak Sercan, vali yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, kurum amirleri ve basın temsilcileri katıldı. Programda konuşan Defterdar Durak Sercan şunları söyledi:

“1990’dan beri kutlanan Vergi Haftası’nın bu yıl 25.’sini düzenledik. Vergi vermenin önemini, gerekçesini elimizden geldiğince halkımıza anlatıyoruz. Vergi haftası dolayısıyla düzenlemiş olduğumuz etkinlikler vesilesi ile de bu anlatımları sıklaştırma fırsatı bulduk.

Ülkemiz gelirinin %85’ini vergiler oluşturmaktadır. Ülke ekonomisinin can damarı olan vergi geliri her vatandaşın vermekle mümkün olduğu bir sistemdir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alma usulü ülkemizin vergi adaletini oluşturmaktadır. 2013 yılında Iğdır’ın ülke genelindeki vergi gelir payı %002’dir. İlimizde 2012 yılı içerisinde 238 milyon vergi geliri tahakkuku oluşmuş ve 126 milyon lira tahsil edilmiştir. Yani yaklaşık olarak %53 oranında tahsil gerçekleştirilmiştir. Bugün burada ilimiz genelinde 2012 yılına göre kurumlar ve gelir vergileri kategorilerinde vergi rekortmenleri olan işadamlarımıza plâket vermek üzere toplanmış bulunmaktayız. Umarım vergi rekortmenleri olan işadamlarımızın bu başarıları diğer işadamlarımıza ve vatandaşlarımıza da örnek teşkil eder.”

Iğdır Valisi Davut Haner ise yaptığı konuşmada; “vatandaşın devlete olan görevlerinden birisi de vergi ödemektir. Vergi vermek her Türk vatandaşı için kutsaldır. Iğdır vergi sıralamasında 74. sıradadır. Genç bir il olan Iğdır, gelecekte yüksek sıralara çıkacaktır. 12 yıl önce geldiğim Iğdır ile şimdiki Iğdır arasında çok fark var. Gelişiyor, güzelleşiyor. Herkesle iş birliği içinde güzel insanlarla güzel işler yapacağıma inanıyorum. Plaket alanları tebrik ediyorum. Ülke ekonomisine katkı sağladıkları içinde işadamlarımızı kutluyorum” dedi.

Defterdar Durak Sercan ve Vali Davut Haner’in konuşmalarından sonra vergi rekortmenleri olan iş adamlarına ödülleri verildi. Sıralama şu şekilde gerçekleşti:

Kurumlar Vergisi Sıralaması:

1. KAYA-KALE Uluslararası Taşımacılık Ltd. Şti.

2. Yaycılı Kardeşler Ltd. Şti.

3. TUR-ARAS İnşaat Ltd. Şti.

 

Gelirler Vergisi Sıralamasında:

1. İshak Yaycılı

2. Tacettin Şimşek

3. Erhan Yaycılı

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.