Iğdır’ın Tekrar Pamuk Üretimine Geçmesi İçin Çalışılacak

Iğdır Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan YOLCU Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Profesör Dr. Bünyamin YILDIRIM’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Iğdır İlinin tarımı üzerine sohbetler edildi. Tarıma elverişli toprakları olan Iğdır’ın çiftçilerinin tarım ve hayvancılık alanında bilinçlendirilmesi ile ilgili neler yapılabileceği konuşuldu.

Ziyarette İl Müdürü YOLCU; “Iğdır’da buğday, silajlık ve dane mısır gibi yetiştiriciliği yapılan ürünlerin verimini artırmak, daha önceleri sıkça ekimi yapılan ve son 10-15 yıldır çeşitli sebeplerden ötürü ekimi yapılamayan Pamuk için Ziraat Fakültesi ile ortak çalışmalar yapılabileceğinin altını çizdi. Pamuğun tekrardan ekiminin yapılabilmesi için yöremize en uygun ve yetişme süresi kısa olan tohumun temin edilerek denenmesi gerektiğini ifade etti.” Dekan Vekili YILDIRIM’da Bu anlamda desteklerini esirgemeyeceklerini ve ortak çalışmalar yapabileceklerini ifade etti. Yrd. Doçent Dr. Ahmet Metin KUMLAY, Yrd. Doçent Dr. Uğur ŞİMŞEK’de “çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve yöreye uygun tohum tespiti yapılması ile ilgili destek olacaklarını dile getirerek konuya çok sıcak baktıklarını söylediler.”

Özellikle Pamuk ekiminin tekrardan başlayabilmesi ve İlimizin tarım ve hayvancılık alanındaki diğer sorunları ile ilgili olarak bilgi alışverişinde bulundular. Bahsedilen konularla ilgili önümüzdeki hafta içerisinde toplantı planlanarak, detayların bu süreç içerisinde netleştirilmesine karar verildi.

PAMUK :

Dünyada en önemli lif bitkilerinden biri olan pamuk, lifi ile tekstil sanayinin, tohumu ile yağ sanayinin ve küspesi ile yem sanayinin önemli hammaddesi olması dolayısıyla ekonomik değeri yüksek bir tarım ürünüdür. Bu vasıflarının yanında, nüfus artışı ve yaşam standardının yükselmesi, pamuk bitkisine olan talebi de artırmaktadır. Bu yönleriyle pamuğa olan ihtiyaç, tüm dünyada artış göstermektedir.

Türkiye bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu uygun ekolojik (çevreyle ilgili) koşullar nedeniyle pamuk üreticisi ülkeler arasında önemli bir yere sahiptir. Pamuk, Türkiye ekonomisinde önemli yeri olan bir tarım ürünümüzdür. Türkiye pamuk tarımı çok eski yıllara kadar uzanmaktadır. Cumhuriyet döneminde bir devlet politikası içinde önemle ele alınmış, kurulan tohum ıslah istasyonları ve araştırma enstitüleri sayesinde bilimsel çalışmaları teşkil eden adaptasyon, seleksiyon, verim denemeleri ve yetiştirme tekniği ile ilgili araştırmalara başlanılmıştır. Titiz ve ısrarlı çalışmalar sonucu ıslah edilen pamuk çeşitleri, yıllarca dejenere olmadan üretilebilmişlerdir. Uzun yıllar adı pamukla özdeşleşen ve mikroklima özelliği nedeniyle bölgede pamuk yetiştiriciliği bakımından tek olan Iğdır ilinde, son 20 yılda çeşitli nedenlerle pamuk üretimi azalmaya başlamış ve 2006 yılından sonra Iğdır Ovasında pamuk yetiştiriciliği son bulmuştur. TÜİK verilerine göre 1992 yılında 40 bin dekar olan ekim alanı günümüzde sıfırlanmıştır.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.