Iğdır’ın İlk Biyoçeşitlilik ve Doğa Besin Zinciri Kitabı Çıktı

Orman ve Su işleri bakanlığı doğa koruma ve milli parklar genel müdürlüğü tarafından Iğdır’ın ilk Biyoçeşitliliği ve doğadaki besin zinciri adlı kitap Iğdır Orman ve su işleri Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu’nun çalışmalarıyla ilk baskısı çıkarıldı.

Iğdır’ın İlk Biyoçeşitlilik ve Doğa besin zinciri adlı kitap Iğdır Valisi Enver Ünlü, başkanlığında Iğdır Valiliği toplantı salonunda yerel ve ulusal basına tanıtıldı.

Iğdır Orman ve su işleri Iğdır Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Kitap ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

         Iğdır Valisi Enver Ünlü’ise, Iğdır’ın İlk Biyoçeşitlilik ve Doğa besin zinciri kitabı Iğdır için önelmi bir bilgi kaynağıdır. 

        İlimizin tanıtımı yönündende büyük öneme sahip olan bu kitabın Ülkemizdeki kütüphanelerdede yerini alması gerektiğini vurguladı.

Vali Enver Ünlü, Iğdır Biyoçeşitlilik ve Doğa besin zinciri Zenginliğinde büyük öneme sahiptir.

Vali Enver Ünlü, Iğdır alan olarak ülkemizde %5’ini kaplayan bir coğrafi konuma sahip olmasına rağmen bölgenin dört bir etrafının dağlarla çevrili olması ve bir ova halinde olmasından  dolayı  gerek sıcaklık bakımından, gerekse besin zinciri  bakımından büyük bir öneme sahiptir. Bir diyer husus ise kuş göç yolları üzerinde olmasından dolayı kaydedilmiş 321 kuş türü mevcuttur.  Buda ülkemizin %66’sını Avrupa’nın %60 türünü alanda barındırmaktadır.

  Zengin bitki örtüsünü ele aldığımızda ise Iğdır yaklaşık 1000-1100 Flora varlığının %8-9’unu oluşturduğu tahmin edilmektedir. Dünyaca ünlü Ağrı dağında 55 familya, 204 cins ve 386 takson çalışılmış olup 52 endemik tür tespit edilmiştir.

         Iğdır’ın flora, kelebek sürüngen, memeli ve kuş varlığına ayrıca Aras Kuş Halkalama İstasyonunda halkalanan son kuş türlerine değinen Vali Ünlü, çalışmanın Iğdır ve tüm doğaseverler için yararlı bir kaynak olması temennisinde bulundu ve ilimizin doğa turizmi açısından ayrı bir değere sahip olması ve kuş gözlemciliği, yürüyüş ve sırt çantalı gezileri, bisiklet gezileri, atlı geziler,

            yaban hayatı gözlemciliği, bakir orman gezileri, fotosafariler, botanik gezileri gibi doğa sporları için uygun olması sebebiyle tüm doğaseverleri ilimize davet etti.

HAYVAN DÖVÜŞLERİNE SON VERİLSİN

         Iğdır Valisi Enver Ünlü, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında, hayvan dövüşü yaptıranlara karşı uygulanan cezai işlemlerin ağırlaştırılması gerektiğini vurguladı. Hayvan dövüşünü tekrar ettirenlere iki katı cezai işlem yapılması gerektiğini belirtti.

Vali Ünlü, Hiçbir canlı kendi vücudunun zarar görmesini istemez. Vatandaşlardan da istediğimiz. Köpek dövüşleri yaptıranları, yapanları gereken mercilere ihbar etmelerini bu tür hayvanlara el konulması barınaklara yerleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İL DIŞINDAN GELEN BAŞI BOŞ KÖPEKLER İHBAR EDİLMELİ

        Vali Enver Ünlü İlimizde özellikle kış aylarında sokaklarda başı boş köpek sayıları arttı.

Bunların bir kısmı çevre illerden getirilerek şehir merkezine yakın bir alanlara bırakmaktadırlar. Diğer bir kısım ise Merkeze bağlı köylerden getirilerek sokaklara bırakılmaktadırlar.

Sokağa bırakılan hayvanlara karşı ilgili kurumların daha tedbirli davranması  gerekmektedir. 

Sokaklara bırakılan hayvanların  genelikle çoban köpeği olduğunu ve çoğunluğunun yaşlı olduğu için bırakıldıklarını belirterek hayvan sahiplerinin 10 yıl gibi sürüye hizmet eden çoban köpeklerinin sokağa atılmak yerine bakılması daha iyi olur çünki yıllarca koyun sürülerine hizmet etmiş sadık bir hayvandır.

 Bunun için atmamamız lazım. Ayrıca sokaklara bırakılan hayvanların  yem ve su ihtiyaçlarına karşı vatandaşların hassasiyet göstermesi gerektiğini vurguladı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.