Iğdır’ın içme suyu ve arıtma sorunu tarihe karışıyor

            DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada; “Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Iğdır ilinin de nasibini aldığını belirterek, Doğu Anadolu Gelişim Projesi (DAP) kapsamında bulunan Iğdır ilimizde 2003-2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 209.810 dekar zirai alanın sulamaya açılması, sulamaya açılan  alanlardan 105.000.000 TL zirai gelir artışı, adet yerleşim yerinin ve 4.740 dekar arazinin ve 35 adet yerleşim yerinin taşkınlardan korunması, HES’lerin kurlu gücünün 50,46 MW’a çıkarılması ve 228,52 milyon KWh yıllık hidroelektrik enerji üretilmesi hedeflenmektedir” dedi.

            DSİ Genel Müdür Acu Iğdır’ın içme ve arıtma su projesiyle ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

            “Bu kapsamda DSİ Iğdır’a yaptığı yatırımlarla vatandaşlarımıza memba suyu kalitesinde içme ve kullanma suyu temini için çalışmalarına devam ediyor. Iğdır ilimizin 2045 yılına kadar içme ve kullanma suyu sıkıntısı çekmemesi için Iğdır içme suyu projesi kapsamında “Iğdır İçme Suyu İsale Hattı” ve “Iğdır İçme Suyu Arıtma Tesisi” inşaatları büyük bir hızla devam etmektedir.

            İçme suyu arıtma tesisi ile 2045 yılına kadar yaklaşık 220.000 kişiye günlük 125.000 m³ ham su, dünya standartlarında içme suyuna dönüştürülerek başta Iğdır İl Merkezi olmak üzere Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık ilçeleri ile bunlara bağlı 70 adet köye verilecektir.

            Yine Iğdır İçme Suyu Projesi kapsamında yapımı devam eden Iğdır İçme Suyu İsale Hattı işi ile yıllık 26,8 milyon m³ içme ve kullanma suyu, toplam 162 km uzunluğunda muhtelif çaplarda çelik borularla hem mevcut depolara, hem de bu iş kapsamında yeni yapılacak toplam 22.900 m³’lük 6 adet depoya ulaştırılacaktır. İsale hattının yaklaşık olarak 45 km’lik kısmı tamamlanmıştır. Iğdır İçme Suyu Projesi ile DSİ Genel Müdürlüğü, Iğdır ilimize bu güne kadar yaptığı hizmetlere ilave olarak toplam 207.481.406 TL’lik bir yatırıma daha imza atmış olacaktır.

            Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.