Iğdır’ın İçme Suyu İhtiyacını Güvence Altına Alacak Proje’de İlk Adım Atıldı

88

Proje ile şehrin 2045 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanacak…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Iğdır’ın içme suyu ihtiyacını güvence altına alacak projede ilk adımı attı. Sözleşmesi imzalanan “Iğdır İçme suyu Arıtma Tesisi” ile şehrin 2045 yılı nüfusu dikkate alınarak, bu tarihe kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanacak.

Projede İlk Adım Atıldı

Iğdır’ın 2045 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını çözecek olan projede ilk adım atıldı. Iğdır iline içme suyu temin etmek maksadı ile projelendirilen “Iğdır İçme suyu Arıtma Tesisi” nin sözleşmesi imzalandı. Proje ile şehrin içmesuyu meselesi kökünden çözülecek.

250 Bin Kişiye İçmesuyu Sağlanacak

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) sınırlarında yer alan Iğdır’ın içmesuyu meselesini uzun vadeli çözecek Arıtma Tesisi ile Iğdır,

3 ilçe, 3 belde ve 70 köyün içmesuyu ihtiyacı karşılanacak. Böylece şehrin 2045 yılı nüfusu olan 250.000 kişiye içmesuyu sağlanmış olacak.

Iğdır’ın İçmesuyu Meselesi Kökünden Çözülecek

Iğdır’ın içmesuyu meselesini kökünden çözmek için başlatılan proje kapsamında ihtiyaç olunan su, yapımı devam eden Ünlendi Barajı’ndan karşılanacak.

 Günde 125 bin m3 suyu arıtacak arıtma tesisinde 8 adet su haznesi bulunuyor. Yer teslimi yapılan tesisin şantiye kurma çalışmalarına da başlanıldı. Projenin diğer ayağını oluşturan İsale Hattı’nın ihalesi içinse 2015 yılının ilk yarısında hazırlıklara başlanılacak.

“Hedefimiz İçmesuyu Meselesinin Uzun Vadeli Olarak Çözülmesi”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu son 12 yılda Iğdır’ın içmesuyu meselesini uzun vadede çözmek maksadıyla çalıştıklarını vurgulayarak “Bakanlık olarak son 12 yılda 100.190 dekar zirai arazinin sulama şebekesi yeniledik. Sulamayı daha verimli hale getirmek maksadıyla 31 km. uzunluğundaki Doğu Iğdır Sulaması İletim Kanalı’nı, Karakoyunlu Sulaması’nı ve Iğdır’ın uzun yıllardır hayali olan Ünlendi Barajı’nı inşa ediyoruz. Şimdi de Iğdırımızın içme suyu meselesini kökünden çözmek adına “Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisi”ni inşa ediyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca, Bakanlık olarak belli dönemlerde güncellediğimiz “İçmesuyu Eylem Planları” ile hedefimiz şehirlerimizin içmesuyu meselesinin uzun vadeli olarak çözülmesidir, diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.