IĞDIR’DAN KARABAĞ’DA GÖNÜLLÜ SAVAŞMA İSTEĞİ

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ve  Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ve Küresel Gazeteciler Konseyi Iğdır İl Başkanı ve bazı vatandaşlar Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosluğunu ziyaret ederek cephede savaşmak için gönüllü olduklarını söyleyerek iki devlet tek millet mesajı verdiler.

 

            Iğdır dan Kars’a gelen dernek başkanları ve yaklaşık 10 kişi ellerinde dilekçeleri Azerbaycan Başkonsolosu Nuru Guliyev’e vererek gönüllü olarak Azerbaycan’a giderek cephede savaşmak istediklerini söylediler.

Yeşil Iğdır ve 15 Temmuz Gazetisi genel yayın yönetmeni ve Küresel gazeteciler Derneği Iğdır İl Başkanı Cabbar Şıktaş’ta: “Türk halkı katliam yapması bilmez, savaşmasını bilir. Ermeniler 1918 Bakü katliamı, 1992 Karabağ katliamı, 1915-18 yıllarında Iğdır ve çevre illerde sivillere saldırarak binlerce insana katliam gerçekleştirmişlerdir. Bu gün Karabağ’da hüsrana uğrayan Ermeniler yine sivillere saldırmakta, hiçbir savaş kuralını dikkate almadan vandallıklarını sergilemektedirler. Bu günden sonra bizler tek millet tek devletiz artık. Azerbaycan için cepheye gitmeye hazırız. Dilekçemizi usulen veriyoruz. Zira 1992 yılında savaş cephesinde olduğumuz gibi yine seve seve cepheye gidebiliriz. Saldırgan Ermeniler Azerbaycan ordusunun kararlı karşılık vermesi sonucunda tarumar olmuş, savaş cephesinden kaçar olmuşlardır. Katliamcı Ermenileri sivillere yönelik saldırısını, saldırganlığını kınıyoruz. Azerbaycan bizimdir.

 Türkiye Bizimdir. Karabağ bizimdir.” Dedi.   

   Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal,”Iğdır da bulunan sivil toplum kuruluşları olarak Azerbaycan’ın yanındayız. Gönüllü olarak Azerbaycan’a giderek cephede savaşmak istediğimize dair dilekçemizdir. İki devlet bir millet ilkesi doğrultusunda Azerbaycan’ın yanındayız” dedi.

 Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği başkanı Ziya Zakir Acar’da”Azerbaycan’ın yanındayız Dağlık Karabağ savaşında gönüllüyüz “şeklinde konuştu.

  Daha sonra Nazım Karadağ, Ali Varol, Özkan Aydın, Metin Işık, Ayhan Talan‘da dilekçelerini vererek Azerbaycan için savaşmaya hazır olduklarını gönüllü olarak cepheye gitmek istediklerini söylediler

Ziyaretten çok memnun olduğunu belirten Azerbaycan Kars başkonsolosu Nuru Guliyev’de “Biz 30 yıldır meseleyi diplomatik olarak çözmek istedik.

Amacımız kan dökülmesin insanlar ölmesindi. Fakat Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilmediler. Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev Ermenistan’a barış yolu ile masada çözelim diyor. Ancak Ermeniler yanaşmıyor. Bunun için Ermenistan’da göreve gelen Paşiyan isimli zat savaş istedi. Yeni topraklar elde edeceğiz dedi. Savaşı tahrik edip Azerbaycan’a saldırdı. Azerbaycan devleti milleti ordusu işgale son vermek amacıyla topraklarını işgalden kurtarıyor.

Bizim gözümüz kimsenin toprağında değildir. Ama toprağımıza göz dikenin gözünü oyarız. Azerbaycan’ın güçlü ordusu var. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Türk milletine  teşekkür ediyoruz. Bizim yanımızdadırlar. Sizin buraya gelip destek vermeniz bizi duygulandırmıştır.

Karabağ işgalden azat olacaktır. Herkes cephede savaşmak için gönüllüdür bugün beni bir şehit kardeşi aradı gönüllü cepheye giderek kardeşinin intikamı için savaşmak istediğini söyledi. İnşallah zafer bayramımızı hep beraber kutlayacağız. Bugün Karabağ’da Azerbaycan ordusuna karşı savaşan Ermeni askerleri, 30 yıl önce katliam yapan Ermeni askerlerin torunlarıdır. Onlar torunları için Karabağ’da bir mezar kazmışlar ve torunları birer birer o mezarlara girecektir.” dedi.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.