Iğdır’daki STK’lardan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne Ziyaret

Iğdır’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları platformu 35 STK başkanları ve temsilcileri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Safa’yı makamında ziyaret ettiler.

İl müdürlüğü görevine yeni atanan Adem Safa’ya hayırlı olsun diyen ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, “Son günlerde ülkemizde yaşanan çocuk kaçırmaları ve istismarları beynimizin değil midemizin de kaldırmadığı bir duruma gelmiştir” dedi.

Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşları başkanları ülkemizde ve Iğdır’da çocuk kaçırma ve istismarı konusunda ne gibi tedbirler alındığına ve STK ‘larla ortaklaşa çalışıp çalışmadıkları konusunda İl Müdürü Adem Safa’ya sorular yönelttiler.

Iğdır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Safa ise, “Öncelikle yeni göreve başlaması sebebiyle yapılan bu nazik ziyaretten dolayı şahsım adına teşekkür ederim. Ülkemizde yaşanan çocuk kaçırma ve istismarı ile ilgili Bakanlığımız, Valiliğimiz ve İl Müdürümüz personelleri büyük özveriyle mücadele vermekteyiz. Bu mücadelede sizin gibi gönüllü sivil kuruluşlara da çok ihtiyacımız vardır. Özellikle halkımızın içinden sahada olmanız biz en büyük kazanımımız olacaktır” şeklinde konuştu.

Iğdır’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları platformu Bakanlığa ve Valiliğe iletilmesi için çocuk kaçırma ve istismarının önlenmesi için bazı konu başlıklarını şöyle sıraladılar:

  1. Eğitim sistemi laik, çağdaş, bilimsel olmalı… kaliteli olmalı.Sadece bilgiye dayalı değil, değerleri de içermeli… Evrensel ahlak, sevgi, hoşgörü, vs değerleri kapsamalı..
  2. Doğuda özellikle okutulmayan kız çocuklarının okutulması için gerekli önlemler alınmalı.

3.Çocuk gelinlerin önüne geçilmelidir.İlimizde bile çok sayıda çocuk gelin var…Bu da en önemli çocuk istismarlarından birisidir.

  1. Dünya çocukları Evrensel bildirgesinin devlet kurumlarındaki panolara asılması ve herkese haklarının öğretilmesi.

5.Medya’da yer alan insanların tacizi bademleme, gıdıklama gibi ifadelerle anlatmış, bunun doğal olduğunu ifade ederek, tacizi sevimli hale getiren ifadeler kullanmıştır. Bu insanlar hiçbir ceza almadıkları gibi bazı çevrelerden de itibar görmekteler.

  1. Iğdır’da birçok mekanlarda 13-15 yaş gurubu sigara nargile içilmekte, kurumlar ve valilik bu konuda önlemleri daha da artırmalılar.
  2. Okullarda cinsel eğitim verilmelidir.

8.Çocuklarına sahip olmayan ailelerden çocukları devlet kendi korumasına almalıdır.

  1. Sanata, edebiyata, müziğe, spor alanlarına, çocuk parklara önem verilmeli…

10.Psikolojik sorunu olan aileler tespit edilmeli, gerekli tedavileri yapılmalı…

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.