Iğdır’daki Patlama İle İlgili Şok Gelişme

tutuklananlar

13 polisin şehit edildiği patlamanın yola döşenen bombayla değil, bomba yüklü kamyonetin patlatılmasıyla gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta 13 polisin şehit edildiği patlamanın detayları ortaya çıktı. Patlamanın yola döşenen bombayla değil, bir kamyonete yüklenerek patlatıldığı ortaya çıktı. Olayla ilgili Yazlık Köyü Muhtarı Musa Padak ve Salih Padir isimli kişiler “PKK’ya yardım ve yataklık yaptıkları gerekçesiyle çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar.

Kamyonetinin gasp edildiğini öne süren ve ardından PKK’lı bir kişiye 20 bin TL karşılığında sattığı ortaya çıkan Salih Padir ile aracılık eden Yazlık Köyü Muhtarı Musa Padak tutuklandılar.

Iğdır’dan Nahcivan’a açılan Dilucu Sınır Kapısı’nda görev yapan polisleri taşıyan servis minibüs ile korumaları taşıyan iki zırhlı aracı hedef alan bombalı tuzak, 8 Eylül günü saat 08.45’te meydana geldi. Iğdır’dan yola çıkan servis minibüsü ile güvenliklerini sağlayan korumaları taşıyan iki zırhlı araç, Aralık İlçesi’ne bağlı Çamurlu Köyü yakınlarından geçerken şiddetli patlama meydana geldi. Patlamada minibüs ve zırhı araçlarda bulunan 13 polis memuru şehit olurken, 1 polis memuru da yaralandı.

Ülke genelinde büyük üzüntüye ve tepkiye yol açan olayın ertesi günü, güvenlik kuvvetlerine Iğdır’ın Halfeli Beldesi’nde oturan 39 yaşındaki Salih Padir başvurdu ve 76 DP 825 plakalı üstü açık kamyonetinin PKK tarafından gasp edildiğini, örgütün eylemlerinde kullanmasından korktuğunu bildirdi.

İfadesi alınan Salih Padir daha önce Yazlık Köyü Muhtarı Musa Padak aracılığı ile tanıştığı ‘Firaz’ kod adlı PKK’lıya 2001 model kamyonetini satmak için pazarlık ettiğini iddia etti.

Bunun üzerine 9 Eylül günü 49 yaşındaki Muhtar Musa Padak da yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan soruşturmada, Ağrı Dağı eteklerinde bulunan Yazlık Köyü Muhtarı Musa Padak ve Salih Padir, kamyoneti ‘Firaz’ kod adlı PKK’lıya 20 bin lira karşılığında sattıklarını itiraf etti.

Alınan ifadeler ve elde edilen bilgiler ışığında 13 polis memurunun şehit edilme olayı şöyle gelişti:

“PKK’lılar Bulakbaşı Köyü’ndeki bir samanlıkta sakladıkları bombayı yükleyerek kamyoneti, Iğdır ile Aralık ilçesi arasındaki Çamurlu Köyü yakınında karayolunun kenarına bıraktı. ‘Firaz’ kod adlı PKK’lı, kamyonette bulunan bombaları uzaktan kumandayla infilak ettirerek patlattı.

PKK’lı, çevredeki çiftçilerinden birine ait bir traktörü gasp etti ve olayı gerçekleştirdiği yerden uzaklaştı.”

Olayla ilgili gözaltında bulundurulan Salih Padir ve Muhtar Musa Padak, dün Aralık’ta adliyeye sevk edildi. Sıkı güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen zanlılar sorgularının ardından “terör örgütüne yardım ve yataklık”, “terör örgütüne araç temin etmek” suçlarından tutuklanarak Iğdır Cezaevi’ne gönderildiler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.