Iğdır’da Yıllardan Beri Geleneksel Olarak Kutlanan “Nevruz Bayramı” Çerçevesinde Mezarlıklar Ziyaret Edildi.

a2

Iğdır’da yaşayan Azeri Türkleri geleneklerine göre Nevruz bayramından önce gelen ilk salı ve perşembe günü ‘Ölüler Bayramı’ çerçevesinde, mezarlıklar ziyaret edilerek ölen yakınları için Kur-an-ı Kerim okuyup, Fatiha okurlar.

Sabah erken saatlerde başlayan mezarlık ziyareti akşama kadar süreceği belirtildi.Iğdır Merkez Asri Mezarlıkta yapılan kabir ziyaretinde konuşan Araştırmacı Yazar Öğretim Görevlisi Turgut Öcal,, ‘Ölüler Bayramı’nda kabir ziyareti yapıldığını, bu günün İslamiyet ile Türk kültürün bir birine bağlanmasının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Öcal,”Her yıl olduğu gibi bu yılda Nevruz Bayramı arifesinde kabir üstü diye tanımladığımız mezarlık ziyareti yapılıyor. Burada Kur’an-ı Kerim okunur, dualar edilerek ölenlerimizin bağışlanması yüce Allah’tan istenir. Bunu yaparken hakkın rahmetine kavuşan ölenlerimizin sevinip mutlu olmasını amaçlamaktayız. Bu istikamette ölen yakınlarımız için Kuran okuruz. Nevruz Bayramı öncesinde ölen yakınlarımızın da bayram etmesine gayret ederiz. Yıl içinde rahmete kavuşanlara başsağlığı dileğinde bulunulur. Bunlar bir çeşit Nevruz bayramına hazırlık özelliği taşımaktadır. Nevruz bayramının memleketimize hayırlar getirmesini dileriz” dedi.
Ailesinin kabrini ziyaret
eden, Cahit Erol, ve Burhan Atlas, “Nevruz Bayramı öncesi ölen yakınlarımızın mezarını ziyaret edip dua edip dualar okuyoruz. Bu bir gelenektir. Yıllardır bu gelenek yaşatılıyor “şeklinde konuştu.

Iğdır’da yıllardan beri Nevruz Bayramı öncesi insanlar mezarlığa giderek ölen yakınlarının mezarını ziyaret edip kuran okur dua ederler. Kimisi ise ağlar. Yıkılan, bozulan mezarlar tamir edilir.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.