Iğdır’da “Yılın Ahisi, Kalfası ve Çırağı Belirlendi

            Bu yıl yapılacak olan 32. Ahilik Haftası Kutlamaları, Kırşehir merkez olmak üzere 81 ilde 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında; mesleki hayatında başarı gösteren esnaf ve sanatkarlar ile Ahilik kültürüne hizmet etmiş kişi, kurum ve kuruluşların ödüllendirilmesi “Ahilik Haftası Kutlamaları Ödül Yönergesi” ne göre yapılıyor.

            Bu yönergenin 7. maddesine göre, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından, İlin Ahisi, Kalfası ve Çırağı olabilecek 3 er kişi belirlenerek İl Kutlama Komitesine bildirilerek, Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Komitesi tarafından belirlenen isimler üzerinde her kategoriden yılın ahisi, kalfası ve çırağı belirlendi.

            Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Komitesi kararına göre söz konusu yönergede belirtilen temel ilkeler doğrultusunda; yılın ahisi 1978 doğumlu marangozluk mesleğini icra eden Gökhan TAVSİ, yılın kalfası 1995 doğumlu marangoz-mobilyacı Serhat ZOR ve yılın çırağı 2000 doğumlu kuaförlük bölümünden Cansu KURUM seçildiler.

            Iğdır Ticaret İl Müdürü Ender ÖNAL yaptığı açıklamada 17 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Ahilik haftası etkinliklerine saat 10:30 da Mehmet Çavuş Anıtından Kültür Merkezine doğru yapılacak olan kortej yürüyüşüyle başlanacak olup saat 11:00 itibariyle Kültür Merkezinde Sayın Valimizin ev sahipliğinde yapılacak olan yılın Ahisine, Kalfasına ve Çırağına Şed kuşatılması töreni yapılarak ahilik pilavı dağıtılacağını, esnaflarımızın ve halkımızın programa katımlının önemini vurgulayarak tüm esnafımızın ahilik haftasını kutluyorum” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.