Iğdır’da Yetişen Ürünler Doğu Anadolu Bölgesine Gönderiliyor

            Türkiye´nin en verimli toprakları arasında bulunan ve “Doğu´nun Çukurovası” olarak bilinen Iğdır´da çiftçilerin ürettikleri , pek çok çeşit meyve ve sebze Doğu Anadolu bölgesindeki illerde tüketiliyor. 

            Aras Vadisi´nin ortasında bulunan Iğdır, sahip olduğu iklim ve coğrafi konumuyla yetiştirdiği sebze ve meyveleri kaysıyı bütün Türkiye ve yurt dışına diğer meyve ve sebzeleri ise Doğu Anadolu bölgesine satıyor. 
            7 bin 300 kayıtlı çiftçi faaliyet gösterdiği Iğdır´ın bereketli topraklarında çiftçiler, başta kayısı, domates, elma, şeftali, karpuz, kavun, patlıcan, fasulye, biber, salatalık,ceviz, kiraz, dut, erik, mısır ve pamuk olmak üzere birçok ürün üreterek iç ve dış piyasaya satarak ekonomiye katkı sağlıyorlar. 
Iğdırlı çiftçiler ürünlerinin organik olduğunu bundan dolayı tercih edildiğini fakat ürünü satacak Pazar bulamadıklarını bundan dolayı da düşük fiyata sattıklarını belirtiyorlar. 
Hakkari’den gelerek Iğdır dan karpuz aldığını söyleyen bir tüccar da “Iğdır karpuzu çok güzel ve organik buradaki karpuz diğer illerde yok ondan dolayı tercih ediyoruz. Hakkari, de götürüp satacağız “ dedi. 
            Iğdır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre Iğdır’ın yaklaşık 358 bin hektarlık yüzölçüme sahip olduğunu ve bu alanın yüzde 33´üne tekabül eden 118 bin 500 hektarın tarım arazisi olarak kullanıldığı ,Tarım arazilerinin büyük kısmının birinci sınıf tarım alanı olduğu ve her türlü ürün üretilebiliyor. 
            Doğu Anadolu bölgesinde en fazla meyve ve sebze üretimi Iğdır yöresinde gerçekleşiyor. Iğdır´da yetiştirilen karpuzlar, Doğu Anadolu Bölgesi´nin karpuz ihtiyacını karşılarken aynı zamanda ülkenin birçok kentine gönderilerek satışa sunuluyor. Kendine özgü aroması ve şekliyle bilinen Iğdır karpuzu, bir yandan çiftçi için gelir kapısı olurken diğer taraftan da Iğdır´ın ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. 
            Iğdır´ın çevresindeki bütün iller Iğdır´ın sebze ve meyvesini tüketiyor. Diğer sebze ve meyvelerde olduğu gibi Iğdır´da yetişen karpuz da Kars, Ağrı, Van ,Hakkari ,Ardahan´a ve diğer illere gönderiliyor.

            Karpuz denilince Diyarbakır akla geliyor fakat Iğdır´da da önemli karpuz yetiştiriciliği yapılıyor. Iğdır´da yetişen karpuz hem tadı hem de doğallığı bakımından çok büyük talep görüyor. Bu da ilin ekonomisine çok büyük katkı sağlıyor.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.