Iğdır’da Üniversitelerde Yaşanan Irkçı Saldırılar Basın Açıklaması İle Kınandı

t

Iğdır Yurtsever Öğrenci Deneği (I-YÖDER) tarafından son dönemlerde üniversitelerde yaşanan ırkçı saldırılar basın açıklaması ile kınandı.

Iğdır’da I-YÖDER’ öğrencileri tarafından üniversitelerde son dönemlerde yaşanan ırkçı saldırılar ve Bingöl Üniversitesinde gerçekleşen açlık grevine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampusu önünde gerçekleşen basın açıklamasına Iğdır Belediye Eş başkanı Şaziye Önder, HDP Iğdır İl Eş Başkan Vekili Deniz Kaynar’ın yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. Basın açıklamasında “Özgür üniversite özgür eğitim” Açlık değil duyarsızlık öldürür” pankartları dikkat çekti Öğrenciler basın açıklamasında sık sık “ baskılar bizi yıldıramaz”,” Üniversiteler faşizme mezar olacak”,” Biji piştgiriya xwendekaren”,” Biji berxwedana xwendekarên çewlige”sloganları attılar.

Polisler faşist zihniyetlerle ortak davranmayı bırakmalıdırlar’

Basın açıklamasını gerçekleştiren Zilan Çiftçi, polislerin faşist zihniyetlerle ortak davranmasına son vermesi gerektiğini belirterek” Kimi rektörler ve faşist ülkücü gruplar çözüm sürecinde adımların atılmasına dayanamayıp, üniversitelerde Kürt, yurtsever ve demokrat öğrencilere karşı linç girişimi başlatmıştır. Son olarak Ramazan Fırat adında bir öğrenci öldürülmüştür. Hangi görüşten ya da kimliği ne olursa olsun biz bütün ölümlere karşıyız. Ama bu durumun yaşanmasında başta rektörlükler, kolluk kuvvetleri ve faşist çeteler sorumludur. Polisler biran önce Kürt ve demokrat öğrencileri korkutmak yerine faşist çeteleri harekete geçirenleri bulmalıdır. Daha düne kadar ilimizde Öcalan’ın posterini hazmedemeyen polisler faşist zihniyetlerle ortak davranmayı bırakmalıdırlar” dedi.

Bingöl’deki açlık grevinin sonuçlandırılması için gereken koşullar düzenlenmelidir’

Çiftçi son olarak Bingöl’de gerçekleştirilen açlık grevine de dikkat çekerek” Biz Iğdır Üniversitesi öğrencileri olarak Bingöl ve Kocaeli’ndeki arkadaşlarımızın yanında olduğumuz belirtiyoruz. Arkadaşlarımızın taleplerini buradan dile getirmek istiyoruz. Üniversite yönetimi tarafından açılan yersiz soruşturmalar ve verilen uyarı, kınama ve uzaklaştırma cezaları geri çekilmelidir. Üniversite içerisindeki öğrencilerin kıskaç içine alındığı bunaltıldığı direnişe değin zorlandığı yerler olmadığını hatırlamalıdırlar. Üniversiteye polis elini kolunu sallayarak girmemelidir. Üniversite içerisinde yapılacak toplumsal etkinlikler yönetimin değil öğrencilerin kararları önemsenmelidir. Üniversitedeki öğrencilerin haklı istekleri kabul edilmeli ve koşullar düzeltilmelidir. Açlık grevinin sona erdirilmesi için koşullar bir an önce sağlanmalıdır” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.