Iğdır’da Turizm Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

a1

 

a2

Iğdır Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 15-22 Nisan arasında Turizm Haftası nedeniyle yapılan etkinlikler devam ediyor.

İl Kültür Müdürlüğü’nde düzenlenen programda konuşan Iğdır Valisi Davut Haner; “biz nasılsak çevremize ve turistlere öğle davranmalıyız. Türkiye’miz bir turizm cennetidir. Bunu iyi değerlendirmek lazımdır. Iğdır’ı da turizm açısından tanıtmak lazımdır. Iğdır iklimi, konumu ve doğal güzellikleri ile güzel bir il. Her Iğdırlı gezdiği yerlerde Iğdır’ı tanıtsa anlatsa Iğdır turizm açısından iyi bir yere gelir. Turizm haftası ülkemize hayırlı olsun” dedi.

İl Turizm Müdürü Osman Engindeniz’de turizmin önemine değinerek şunları söyledi:

“Iğdır, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en ılıman iklimine sahip üç ülkeye sınır olma özelliğinin yanı sıra, kutsal kitaplarda birçok efsaneye konu olmuş dünyaca ünlü Ağrı Dağı’nı kendi coğrafyasında barındıran ve bu nedenle turizm açısından çok önemli avantajlara sahip ve gelişmeye müsait şirin bir ilimizdir. Turizmde her ne kadar yeterli derecede adından söz ettiremese de, coğrafi konumu ve sahip olduğu üstün özellikleri sayesinde turizm alanında gelecekte marka şehir olmayı vaat ediyor bizlere. Şehrimizde turizme etkisi olan tarihi mekânlar, başta dünyaca ünlü Ağrı Dağı olmak üzere, ipek yolu güzergâhında kurulu tarihi Kervansaray, Karakale, tuz mağaraları, Ahura Vadisi, Melekli Kültepe üzerinde bulunan yontma taş devri dönemi ve Urartulardan kalma kalıntılardır. Ayrıca, ülkemizde bulunan 490 kuş türünün 266’sını kendi bünyesinde barındıran Bulakbaşı ve Aras Cıyrıklı Su Vadisi, açık hava müzeleri, bugüne kadar yapılan çeşitli arkeolojik ve prehistorik (tarih öncesi) araştırmalar, bölgedeki yerleşmelerin insanlık tarihi kadar eski olduğunu, bölgenin birçok medeniyete ve uygarlığa beşiklik ettiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle birçok tarihi, dini ve turistik değerleri kendi bünyesinde barındıran Iğdır, gerek geçmişte ve gerekse yakın tarihte en önemli olayların yaşandığı aynı zamanda konum itibariyle üç ülkeye komşu olma özelliği ve Nahçıvan, Bakü, Erivan, Tiflis, Tahran gibi birçok başkentin batı geçiş noktasında yer almaktadır.  

Ayrıca son zamanlar Ağrı Dağı’nın turizme açılması, pamuk dağı kayak projesinin Avrupa Birliği IPA programı kapsamında kabul görmesi, hava alanının açılması ve şehrimize gelen Gros marketler ve marka mağazaların artması nedeniyle ilimizde başta İran, Azerbaycan ve çevre iller ile Avrupa’dan gelen turistler konaklamaktır” dedi.

Daha sonra liselerarası ses yarışmasında ve yemek yarışmasında dereceğe girenlere ödülleri Iğdır Valisi Davut Haner tarafından verildi. Ayrıca, Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları ekipleri gösteri sundu. Program yemek dağıtımıyla sona erdi.

Programa Iğdır Valisi Davut Haner, Vali Yardımcısı Şenol Kaya, İl Emniyet Müdürü Yüksel Babal Halfeli Belediye Başkanı Reşat Başkara ve diğer protokol üyeleri ile basın mensupları katıldı.

a3

 

     

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.