“Iğdır’da Şehit Mehmet Çavuş Diye Biri Yok” İddiası!

kk

Gazi Ali Çavuş’un torunu Iğdır Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Burcu Ilgaz Yıldırım; “Iğdır’da 12 yıldır kahraman Şehit Mehmet Çavuş’un torunları adıyla bazı şahıslar halk ve devlet yetkililerini kandırarak ağırlanıp itibar görmüştür. Bizler bu yalanı fark edip yasal yollarla böyle bir şehidin Iğdır’da olmadığını ve bu kişilerin yalanlarını ortaya çıkarmış bulunmaktayız.

Nasıl olmuştur ki bir ilde tüm ileri gelenler hiçbir resmi nitelik taşıyan belge olmaksızın bu kişilere itibar etmiştir. Bu gerçeğin açıklanması ve bu kandırmacanın son bulması için siz değerli basın mensuplarına halkı ve kamuoyunu aydınlatmanız ve paylaşmanız ricasıyla ilgili tüm belgeleri ekte sunarım” dedi.

Iğdır’ın kurtuluşunda görev alan Gazi Ali Çavuş’un gelini Nilüfer Ilgaz ve torunu Burcu Ilgaz yaptıkları basın toplantısında Mehmet Çavuş diye bir kişinin olmadığını, 12 yıldan beri Ilgaz’dan Mehmet Çavuş’un torunları diye bazı kişilerin Iğdır’a gelerek kurtuluş törenlerine katıldıklarını söylediler. Nilüfer Ilgaz ve Burcu Ilgaz yaptıkları basın açıklamasında şu görüşlere yer verdiler:

“Ben Iğdır’da Kurtuluş Savaşı’nda mücadele vermiş ve devlet tarafından bu mücadelenin takdiri olarak madalya ve beratla ödüllendirilmiş Gazi Ali Çavuş’un (Ali Ilgaz) geliniyim. Kızım Iğdır’a öğretim üyesi olarak atandığında, katıldığı Iğdır’ın kurtuluş töreninde Mehmet Çavuş isimli bir şehidin torunları olarak ağırlanan kişilerin varlığından haberdar olmuştur. Bu kişilerin 2000 yılından beri Iğdır’da Mehmet Çavuş’un torunları olarak ağırlandıklarını ve yerel basında dedemiz Ali Çavuş ile ilgili suçlamalar ve hakaretlerde bulunduklarını görmüştür. Bu konu ile ilgili gerçeklerin açığa çıkması için 2013 yılında Iğdır C. Savcılığı’na dilekçe ile başvurup Mehmet Çavuş isimli bir şahsın Iğdır’da şehit düşüp düşmediğini ve Ali Çavuş’un milli mücadelede yer alıp almadığının araştırılmasını istedik. Savcılık bu konu ile ilgili Genel Kurmay Başkanlığı ATASE arşivinden belge istemiştir. Gelen belgelerde Iğdır’da Mehmet Çavuş isimli bir şehidin olmadığı, Mehmet Özgür isminde bir şehidinde kayıtlarda yer almadığı belirtilmiştir.

Gelen resmi yazıda Iğdır Hudut A.2.Bl’de görev yapan Ali Ilgaz isimli personelin olduğu ve ekte Ali Ilgaz’ın Berat ve Gazilik belgesi sunulduğu görülmüştür. İlgili belgelerle Iğdır Valiliği’ne bir dilekçe ile başvurulmuş ve Iğdır halkının 13 yıldır haksız yere milli duygularının sömürülerek halkın kandırıldığı bildirilmiş ve bu durumun son bulması için gerekenin yapılması tarafımızdan istenmiştir. Iğdır Valiliği’nce kurulan komisyon, konu ile ilgili incelemelerde bulunmuş ve her iki taraftan da konuya ilişkin ellerindeki tüm belgeleri sunmalarını istemiştir. Ilgaz ailesi, tüm resmi nitelik taşıyan belgeleri Valilik makamına sunmuş, sözde Mehmet Çavuş torunlarının valilik makamına göndermiş olduğu iki dosyanın da hukuki olarak bir kanıt olmadığı ve resmi nitelik taşımadığı saptanmıştır. Komisyon nihai karara varmış ve karar neticesinde;

1 – Mehmet Çavuş anıtına ismini veren Mehmet Çavuş isimli bir personelin Iğdır’ın kurtuluşunda mücadele ettiğine dair bir belgeye ulaşılamadığından dolayı Mehmet Çavuş anıtının isminin Mehmetçik Anıtı olarak değiştirilmesi için Iğdır Belediyesi’nden talepte bulunulmasına,

2 – Mehmetçik Anıtı’nda bulunan Mehmet Özgür’e ait künyenin anıttan çıkarılmasına,

 3 – Yargı yolu açık olmak üzere kararın taraflara tebliğ edilmesine, oy birliğiyle karar vermiştir.

Bu yalan iddialarla Iğdır’ın değerli halkının daha fazla manevi duygularının sömürülmemesi ve kandırılmaması için tüm gerçekleri Iğdır halkına ve kamuoyuna saygılarımla sunarım.”

Bu arada tarihçiler, anıta sembolik olarak şehit olan Mehmetçikleri anma adına “Şehit Mehmet Çavuş” adının verildiğini belirttiler.

 mm

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.