Iğdır’da Seçim Sonuçlarına İtiraz Edildi‏

1

4

30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde, seçimi 547 oy farkla kaybeden MHP Belediye Başkan Adayı Av. Gündüz Güneş ve yaklaşık 2500 kişilik gurup, seçim bürosunun önünden Iğdır Adliyesi’ne slogan atarak gittiler.

MHP, CHP ve Demokrat Parti temsilcileri, İl Seçim Kurulu Başkanı’na, seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle itiraz dilekçesi vermek için başvurdular.

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, MHP Belediye Başkan Adayı Av. Gündüz Güneş, Demokrat Parti İl Başkanı Ekrem Demirtekin ve yaklaşık 2500 kişilik gurup, slogan atarak Iğdır Adliyesi’nin önüne geldiler. Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ve MHP Belediye Başkan Adayı Av. Gündüz Güneş yazmış oldukları dilekçeyi Iğdır Adliyesi içindeki İl Seçim Kurulu Başkanı’na teslim ettiler.

İl Seçim Kurulu Başkanlığı, verilen itiraz dilekçesine cevabı 48 saat içerisinde vereceklerini belirtti.

Iğdır Adliyesi’nden çıkan Sinan Oğan ve MHP Belediye Başkan Adayı Av. Gündüz Güneş, kalabalıkla beraber seçim bürosunun önüne giderek bir açıklama yaptılar.

Parti binası önünde açıklama yapan MHP Belediye Başkan Adayı Av. Gündüz Güneş; “seçimde tespit ettiğimiz silâh altında olup oy kullanan, ölmüş fakat nüfustan düşülmeyenlere oy kullanıldığını tespit ettik. Ayrıca oy pusulasında MHP Partisi’nin amblemi olan üç hilalin üzerine mührü basarak oy kullanıldığını bunu da sandık başkanının iptal ettiğini tespit ettik. Bununla beraber köylerde oturan ve gelip Iğdır’da sandık başında oy kullananlar vardı. Köyden gelenler belediye başkanına oy kullanamaz. Sadece il genel meclisine kullanabilirler. Bunların belediyeye kullandığı yönünde duyumlar aldık. Bu konuları içeren dilekçeyi İl Seçim Kurulu’na teslim ettik. İl Seçim Kurulu itirazımızı red ederse İlçe Seçim Kurulu’na başvuracağız. Orası da kabul etmezse, Ankara Yüksek Seçim Kurulu’na şikâyette bulunacağız” dedi.

Güneş; “Avrupalılar eskiden bir birileriyle sürekli kavga ederlerdi ama sonradan birleşerek Avrupa Birliğini kurdular. Ama bize de diyorlarki ‘siz bölünün ve parçalanın.’ Amerika’nın Fransa’nın, İsrail’in oyununa gelmeyeceğiz. Dışarılardan birileri kardeşi kardeşe düşürmeye çalışıyorlar. Bu memlekette Ermeni yaşıyor, Musevi, Yahudi yaşıyor. Ama yüzyıllardır kardeşçe bir arada yaşıyor. Kürtlerle kız almışız, kız vermişiz, kirve olmuşuz. Oyuna gelmeyelim” diye konuştu.

Emniyet görevlileri çevrede geniş güvenlik tedbiri alırken itiraz için toplanan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

                                  

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.