Iğdır’da Öğrenme Şenlikleri Başladı

 

Iğdır’da Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen ve 2 gün sürecek “Öğrenme Şenliği’ başladı.

            Iğdır valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen iş kur işbirliği ile mesleki eğitimi teşvik amacıyla düzenlenen Öğrenme Şenliği Zübeyde Hanım Bulvarı’nda düzenlenen, halk oyunları ve Kafkas dans gösterisiyle başladı.

            Programa, Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Iğdır Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Hikmet Alma, vali yardımcısı Bilgehan Karanfil, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

            Etkinliğin açılış kurdelesini kesen Vali Alpman, kursiyerler tarafından yapılan el yapımı ürünlerin sergilendiği stantları gezdi.

            Vali Alpman,” mesleki eğitimin özendirilmesi adına yapılan bu etkinliğin verimli geçmesini dileyerek, Öğrenme şenliklerinin sadece öğrencileri değil, yediden yetmişe bütün herkesi kapsayan bir etkinlik olduğunu söyledi.

            İskandinav ülkelerinde her yüz kişiden otuzunun yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli kurslara katıldığını, Türkiye’de ise bu oranın %3 olduğu bilgisini veren Vali Alpman, Türkiye’de de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün kurulması ile birlikte, vatandaşların bilgi ve becerileri ile kendilerine olan özgüvenlerini artırmak amacıyla Halk Eğitim Merkezleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları ile birlikte ortak kurslar açıldığını ve vatandaşların eğitim ihtiyacının bu kurslarla karşılanmaya çalışıldığını ifade etti.

            İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’te, yaptığı  konuşmada , şenliğin düzenlenmesindeki amacın kurumlarını destekleyen diğer tüm kurum ve kuruluşların bir yıl boyunca yapmış olduğu çalışmaların burada sergilenmesi olduğunu belirterek, “Milli eğitim haricinde diğer kamu kurum ve kuruluşları da burada çalışmalarını sergilediler. Bilgisayar kursundan satranç kursuna, resim kursundan takı kursuna, aşçılık kursuna, hasta bakıcılık kursuna kadar yüzlerce kursun başta Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri ve İŞ-KUR Müdürlükleri ile birlikte açıldığını ve sürekli devam ettiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın devam etmek istedikleri kurslar varsa Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve Halk Eğitim Müdürlüklerimize başvurarak 10-15-20 kişi bir araya geldiğinde, onların istediği türde kursları açma ve hizmet vermek imkanına sahibiz.” dedi.

“İşleyen demir ışıldar, işlemezse pas tutar” sözünü hatırlatan Hakan Cırıt, konuşmasını şöyle sürdürdü:

            “Bizlerin de zihin ve dimağlarımızın sağlıklı olarak kalabilmesi için, hayatın her evresinde sağlıklı bireyler olabilmemiz için, Alzheimer hastalığından korunabilmemiz için herkesin sürekli kendini yenilemesi, geliştirmesi ve öğrenmeye yönelmesi gerekir. Hangi yaşa gelirsek gelelim, ‘Artık bu yaştan sonra ne öğreneceğim’ diye düşünmememiz gerekir. Bütün vatandaşlarımız kendi yeteneklerini ortaya çıkarma konusunda veya ilgi duydukları konularda bizlere başvururlarsa biz bu talepleri değerlendirir ve kursları açarız. Bu kurslara devam ettikten sonra gerek kültür, sanat kurslarıyla vakitlerini iyi değerlendiren, bunların da ötesinde iş edindirmeye yönelik kurslarımızla kendilerine bir işyeri açan, ailelerine, kendilerine gelir getirici meslekler edinen vatandaşlarımızı gördükçe de memnun oluyoruz.”

            Cırıt, Iğdır’ın geleceği açısından düzenlenen “Öğrenme Şenliği”nin önemini vurgulayarak, beşikten mezara kadar devam eden öğrenme süreçlerinin nasıl gerçekleştiğinin sergilenmesi adına “Öğrenme Şenlikleri”nin düzenlendiğini belirtti.

            Vali Alpman ve beraberindekiler özellikle Yöresel bebek ve Karabağ kilimleri ile ilgilendiler. Rektör alma bebeklerden satın aldı.  Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sergisi de ilgi çekti Özellikle Doğal gaz tesisat ve yuvarlak etrafında dönen robot ilgi gördü.

            Şenlik, daha sonra Türk halk müziği konseriyle devam etti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.