Iğdır’da Mayın Temizleme Günü Düzenlendi

Iğdır’da, 4 Nisan Dünya Mayın Bilinci ve Mayın Faaliyetine Destek Günü nedeniyle, Iğdır’ın Aralık İlçesi Subaşı karakolu 39 numaralı mayın tarlası bölgesinde tören düzenlendi. Programa Iğdır Vali yardımcısı Harun Yücel, MAFAM Dairesi Başkanı Alb. Aydın İmren, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Atila Uras, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger, 3. Ordu Komutanı İsmail Serdar Savaş, Birleşmiş Milletler Baş Teknik Danışmanı ve Proje Müdürü Benjamin Lark, Aralık Kaymakamı Kemal Duru, Aralık Belediye Başkanı Bayram Teksay’ın yanı sıra askeri erkan katıldı.             Düzenlenen törende konuşan MAFAM Dairesi Başkanı Alb. Aydın İmren, Dünya Mayın Bilincini Geliştirme ve Mayın Faaliyetlerini Destek Günü nedeniyle, mayın mağdurlarını anmak ve hepsinin acılarını paylaştığını ifade etti. Albay İmren, “Türkiye sınırlarında ve yurtiçi bölgelerinde bulunan ve çoğunluğu 1955 ila 1990 yılları arasında güvenlik ihtiyacı nedeni ile döşenen mayınlar, ülkemiz için bir sorun teşkil etmektedir. Ülkemiz bu sorunu ortadan kaldırmak maksadıyla çaba harcamakta ve ilgili uluslar arası anlaşmalara taraf olmaktadır.    

            1997 yılında imzalanan ve halen 167 Ülkenin taraf olduğu “Ottawa” sözleşmesine Türkiye 1 Aralık 2004 tarihinde katılmıştır. Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası sözleşme yükümlüklerini yerine getirmesi maksadıyla, 6 bin 586 sayıla kanunla 3 Şubat 2015 tarihinde Milli Mayın Faliyet Merkezi (MAFAM) kurulmuştur. MAFAM Dairesi Başkanlığının görevleri, Ülkemiz sınırları dahilinde insani amaçlı mayın faaliyetlerine yönelik politikaları belirlemek, planlamak, yönetmek, belirlenen esaslara göre gerçekleştirilmesini takip etmek, yutriçi, yurtdışı kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyon ve iş birliğini sağlamaktır. Bu güne kadar geçen sürede depolarda bulunan mayınların eğitim amacıyla belirlenen miktarı dışında kalan kısmının imhası 2011 yılında tamamlanmış, Ottawa sözleşmesinin 4’cü maddesi ile ilgili olarak Ülkemizin taahhütü yerine getirilmiştir. Ankara’daki Sunay atış alanının patlamamış mühimmat temizliği 2014 yılında NATO destek aracılığıyla yaptırılmış, böylece 750 bin metrekarelik alan mühimmattan temizlenerek  ekonomik kullanıma açılmıştır. Ülkemizde mayın temizliği yapan özel mayın arama temizleme bölüklerinin akreditasyonlarına yönelik faaliyetler MAFAM Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde  Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ile koordineli olarak devam etmektedir. Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen Birleşmiş Milletlet kalkınma programı sorumluluğunda yürütülen doğu sınırları mayın temizleme projesi, 5 Kasım 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığından bir protokolle Milli Savunma Bakanlığına alınmış, 4 Nisan 2016 tarihinde başlayan mayın temizliği faaliyetinde 2016 yılının sonuna kadar 122 bin 762 metrekare alan temizlenmiş ve şimdiye kadar gayet başarılı bir şekilde 9 bin 8 adet mayın bulunarak imha edilmiştir. Aralık 2016’da mevsim şartları nedeniyle ara verilen proje bu ayın ortasında tekrar başlayacaktır” dedi.

            Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Atila Uras ise, “Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finansmanı sağlanan proje, mayın temizliği alanında güvenli bir Türkiye ile Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasındaki ilk ortaklık ve devamının olacağına ilişkin beklentimizi dile getirmek istiyorum. Mayın sahalarının temizlenmesi sınır güvenliğinin güçlendirilmesi ve dolayısıylada yasa dışı göçün ve sınır suçlarının azaltılmasına yönelik daha geniş çaptlı bir stratejininde bir parçası. Aynı zamanda bu proje önümüzdeki yıllarda Türkiye’deki insani mayın faaliyetleri sevk ve idare edecek olan Milli Mayın Faaliyetleri Merkezinin etkin bir şekilde işlemesinide desteklemekte” şeklinde konuştu.

 

                                                                                          

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.