Iğdır’da Mahallelinin Kanalizasyon ve Su Çilesi

ee

Iğdır Söğütlü Mahallesi sakinleri, şehrin göbeğinde 2 aydır susuz ve kanalizasyon hattı olmaksızın yaşadıklarını belirterek yetkililerden konuyla ilgilenilmesini istedi.

 

Iğdır Söğütlü Mahallesi sakinleri, şehrin göbeğinde 2 aydır susuz ve kanalizasyon hattı olmaksızın yaşadıklarını belirterek yetkililerden konuyla ilgilenilmesini istedi.

Edinilen bilgiye göre Iğdır’da Söğütlü Mahallesi, Hamam ve 671 Sokakların su ve kanalizasyon hatlarının geçtiği arsada inşaat yapıldı. İnşaatın temelinin kazıldığı alanda daha önce geçici olarak döşenen su ve kanalizasyon hattı, yapılan çalışma nedeniyle iptal edildi. 2 aydır susuz ve kanalizasyon yaşamlarını sürdüren yetkililere seslerini bir türlü duyuramayan mahalle sakinleri isyan etti. Iğdır Belediyesi’ne 2 kilometre, Iğdır Valiliğine 1 kilometre uzaklıkta, şehrin göbeğinde olduklarını ifade eden mahalleli, bu asırda hem altyapı ve su hattından faydalanmadıklarını gibi, eski hattan taşan pis lağım sularından oluşan kötü kokuyu çekmek zorunda bırakıldıklarını ileri sürdü.

“2 AYDIR ÇEKTİĞİMİZ BU SORUNA GEÇİCİ DEĞİL KALICI ÇÖZÜM ÜRETİLMELİDİR”

Mahalle sakinlerinde Celal Gürel, buradan daha önce belediye tarafından geçici bir hat oluşturulduğunu fakat arsa sahibi tarafından inşaat yapılınca bu hattın iptal edildiğini söyledi. Gürel, “Bakın buradan bir yol geçiyor, üç tane parseldeki yapılarak yıkıldı. Sadece şu ilerideki evin bahçe duvarı bir türlü açılmadı. Bu yol açılmış olsa şuradan geçen hemen kanalizasyon hattına 2 sokağın hem su kanalizasyon sorununu hem de yol sorunu da çözülmüş olacak. Burada tek isteğimiz yetkililerin bizim 2 aydır çektiğimiz bu soruna geçici değil, kalıcı çözüm üretmeleridir” dedi.

“PİS SULARDAN GÖLETLER OLUŞTU”

Evinin arkasından eski kanalizasyon borularından akan pis su alanında küçük göletler oluşurken, yoğun kanalizasyon kokusunun çevreyi sarmış durumda olduğunu ifade eden Eşraf Öztürk, belediye yetkililerinin her defasında, “En kısa sürede bu sorunu çözeceğiz” deyip, bir daha 15 gün bölgeye uğramadıkları öne sürdü. Öztürk, yaklaşık iki aydır temiz havaya hasret kaldıklarını söyleyerek, “Burası kestirme olduğu için herkes buradan geçiyor. Buradan geçen vatandaşlar, ayaklarından bu pisliği gittikleri kurumlara da götürüyor. Yani belediyede bu pisliği soluyor. Biz, yetkililerin her mahalleye gelişinde bu pisliğin ne zaman temizleneceğini soruyoruz? Bir türlü çözüm bulmadılar. En doğal hakkımız olan; su, yol ve kanalizasyon sorunumuzun bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi.

“BURADA 10 EV MAĞDURUZ”

Kendisi ile birlikte mahallede 10 evin bu mağduriyeti yaşadığını ifade eden Aziz Töremen de temiz hava almak için pencere açtıkları anda evi kanalizasyon kokusunun sardığını ifade ede etti. Töremen, “Tüm çabalarımıza rağmen bir netice alamadık. Bizi temiz havaya hasret bıraktılar. Plansız, programsız yapılan bu iş tüm mahalleyi mağdur etti. Sinek olmayan mahallemizde bu pis Sudan dolayı sinekler oluşmaya başladı. Burada oturan kiracılar başak evlere taşınmak zorunda kaldı. Bundan bir sonraki aşama hastalıkların artması olacak” diye konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.