Iğdır’da “Kur’an Mucizesi” Konulu Panel

IĞDIR'DA KONFERANS DÜZENLENDİ. (İHA/IĞDIR-İHA)

Iğdır Üniversitesi’nin 8. Bahar Şenliği kapsamında İlahiyat Fakültesi tarafından “Kur’an Mucizesi” konulu panel düzenlendi.

 Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda moderatörlüğünü Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren’in yaptığı panele, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Erdem ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Panelde ilk önce söz alan Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Sancak, “Kur’an’da Edebi Anlatım” konusunda bilgi verdi. Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sancak, “Kur’an-ı Kerim lafza ve anlam zenginliği yönünden edebi bir eserdir. Güzel mananın güzel şekilde anlatılması edebiyattır. Kur’an, Allah’ın kelamıdır. Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah’ın bütün isimlerini anlatan iç içe geçmiş çok sayıda mucize var” dedi.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Veysel Güllüce de, “Kur’an’ın Cemiyeti (Kapsamlılığı)” hakkında bilgi verdi. Kur’an’ın kendi başına bir mucize olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güllüce, Kur’an’ın mucizelerinin 4 ana başlık altında toplanabileceğini söyleyerek, “Bunların ilki Kur’an’ın edebi yönü, ikincisi alemlerin ihtiyaçlarını giderme yönü, üçüncüsü gaybi haberler açısından mucizelerdir. Son olarak da bilimsel gerçekleri işaret vermesi hususunda Kur’an’ın mucizeleri vardır” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Göktaş da, Mehmet Akif Ersoy’un “Kur’an’a Hitap” adlı şiirini yorumlayarak tahlil etti.

 Son olarak panelde söz alan Doç. Dr. Hasan Yılmaz da, “Kur’an’ın Mucizeliği” konusunda bilgi verdi. Kur’an insan yaşamına ışık tutan mucizeleri barındırdığını ifade eden Doç. Dr. Yılmaz, Kur’an sadece dini yaşamı değil insanların sosyal yaşamına yönelik de mucizelere sahip olduğunu dile getirdi.

Yoğun ilgi bulan panel, Rektör Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ile İl Müftüsü Cüneyt Kulaz’ın panelistlere plaket takdim etmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.