Iğdır’da İlk Kez Ebru Sanatı Sergisi Açıldı

s1

d1

Iğdır’da Kültür ve Turizm il müdürlüğü sergi salonunda Ebru sanatı sergisi açıldı. Güzel sanatlar Uzmanı Gülten Atlas, tarafından açılan Ebru sanatı sergisi yoğun ilgi gördü.

Sergi yurt dışından. İspanya, İtalya, Polonya ve Estonya olmak üzere 4 ülkeden katılan 30 öğrenci ve öğretmenlerden oluşan gurup tarafından gezildi.Iğdır Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu proje kapsamında Iğdır’a gelen 30 Öğrenci ve öğretmenden oluşan heyet Iğdır’ın tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etti.Iğdır Anadolu Lisesi Yabancı Dil Tercüman’ı Semra Parin, Okulumuzun hazırlamış olduğu okul ortaklığı projesi kapsamında 4 ülkeden öğrenci ve öğretmenler katıldı. Kendileriyle burada biyoloji çeşitliliği üzerine çalışma yapıyoruz. İşin Akademik

Kısmı olanını okulumuzda bitirdik. Şuanda ise kültür kısmı olarak Türk kültürünü tanıtıyoruz. İspanya, İtalya, Polonya ve Estonya’dan katılan guruplarımız var.”dedi.                 Güzel sanatlar Uzmanı Gülten Atlas, Geleneksel el sanatlarımızdan biri olan Ebru sanatı sergimizi açmış bulunuyoruz.

Sergimizin amacı Iğdır’a gelen İspanya, İtalya, Polonya ve Estonya’dan

Ülkemize gelen yabancı öğrencilerimize Ebru sanatını anlatmak, görsel olarak anlatmak ve tanıtmak. Sergimizi gezen öğrencilere Ebru sanatını ve kültürel açıdan önemini anlatacağız.”dedi.

Güzel sanatlar Uzmanı Gülten Atlas, Geleneksel Türk sanatlarından biri olan ebru, kabaca; yoğunluğu (akışkanlığı) kitre gibi maddelerle artırılmış su yüzeyine, toprak boyaların, at kılından yapılan fırçalar kullanılarak serpilmesi ile elde edilen renkli desenin, kâğıda aktarılması işidir diye tarif edilebilir. Ebru sanatında suyun yoğunluğunu ayarlamak için kitre, sahlep, denizkadayıfı gibi malzemeler kullanılır. Ebru boyaları genellikle topraktan elde edilen, asit ve kazein içermeyen, suda erimeyen boyar maddelerdir. Ebruda kullanılan fırçalar at kuyruk kılından yapılır.

Ebru teknesi 35 cm X 50 cm ebatlarında 5-6 cm derinliğinde galvaniz, sac veya çelikten imal edilir. Farklı desenler meydana getirmek için ve çiçek yapmak için kullanılan, ölçü ve şekilleri değişik taraklar bu sanatın malzemeleri arasında yer alır.

Ebru sanatında kullanılan suyun ve boyaların ayarının yapılması bu sanatın en zor aşamasıdır. Doğru su yoğunluk ayarını yapmayı öğrenmeden ve boyaların su-öd dengesini hazırlamayı bilmeden ebru yapmak mümkün değildir.  Osmanlı da sanatsal açıdan kemale ermiş olan ebru, gerek kullanılan malzemeler ve boyalar gerekse teknik açıdan asıl kimliğini kazanmıştır. 1700 lü yıllarda Istanbulda yaşamış olan Hatib Mehmet Efendi, ebru sanatında “hatib ebrusu” diye bilinen,

su yüzeyinde figüratif desenler oluşturmayı ilk olarak başaran kişidir. Bundan sonra çeşitli Türk ebru ustaları farklı desen ve çiçek yapım tekniklerini başarı ile uygulayarak ebru sanatını günümüze taşımışlardır.

Avrupa da Türk mermer kâğıdı veya Türk kâğıdı olarak bilinen ebru günümüzde dünyanın hemen her ülkesinde az da olsa bilinmekte ve uygulanmaktadır. Sergimin yabancı öğrenciler tarafından gezilmesi güzel bir olay çok beyendiler hayran kaldılar”şeklinde konuştu.

Yapılan örnek çalışma sonrası Yabancı Öğrenci ve öğretmenler Ebru sanatını öğrenmek için sırasıyla hünerlerini sergileyerek çeşitli resimler yaptılar. Yaptıkları resimlerle hatıra fotoğrafı çektiler.

Daha sonra Iğdır Halkeğitim Müdürlüğü tarafından açılan Yöresel Karabağ kilim atölyesini gezen öğrenciler burada Tezgâha geçerek Karabağ kilimi okumaya çalıştılar.

Iğdır Kültür müdürü engindeniz, Yabancı Öğretmen ve Öğrencilere Iğdır’ı anlatan kitap hediye etti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.