Iğdır’da İlk Kez Ebabil Kuşu Halkalandı

 

 

Dünyanın en hızlı uçan ve sadece üremek için yere inen Ebabil Kuşu (Apus apus) Aras Halkalama ve Eğitim İstasyonunda İlk defa halkalandı ve kayıtlara 2006 yılından bu yana halkalanan 184 üncü kuş olarak kayıt altına alındı.

            Iğdır İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince arazide bulunan uçma kabiliyeti olmayan Ebabil Kuşu (Apus apus), Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Veteriner kontrolünden geçirilen ebabil kuşunun sol kanadındaki teleklerin, sağ kanadındaki teleklerden kısa olması sonucunda uçma yeteneğini kaybetmiş olduğundan Aras Kuş Halkalama ve Eğitim İstasyonunda halkalanarak, Sağ kanadında yeni çıkan teleklerin yaklaşık 2 hafta içinde diğer kanatla eşit duruma geldiğinde uçma yeteneğini kazanacağı zamana kadar istasyonda bakıma alındı.

            Ebabil Kuşu (Apus apus) uçuşu sırasında bütün ihtiyaçlarını havada karşılayan, uçarken böcek ve sinekleri avlayarak beslenen, havada uyuyan bir kuştur. Kayalıklarda ve oyuklarda yuva yaparlar. Uçmaları için belirli bir yükseklikten havalanmaları gerekir. Bu sebepten yuvalarını 6-10 m. Yüksekte yaparlar. Mayıs ayında ürerler ortalama 3 yumurta yaparlar, kuluçka süresi 20-21 gündür. Yavruları yaklaşık 1,5-2 ay sonra uçma yeteneğine sahip olurlar. Göçmen kuş olan ebabil Afrika’dan Ülkemize göç ederek Nisan ayında ürer, Ağustos ayı sonlarına doğru tekrar Afrika’ya dönerler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.