Iğdır’da Hz. Ali’nin Doğum Günü Kutlandı

ee

Hz. Ali’nin (R.A) doğum günü münasebetiyle Iğdır Bahu Toplantı salonunda Kur’an-ı Kerim ziyafeti verilerek Hz. Ali’nin özelikleri anlatıldı.

Iğdır Ehl-i Beyt Âlimler Derneği tarafından düzenlenen, Hz Ali doğum günü kutlamasında İran’dan gelen heyetten oluşan âlimler konuşma yaptılar.

Program Kuran okumada Uluslararası birincisi olan Ağayı Şahbazı’nın okuduğu Kuranı Kerim okumasıyla başladı.

Ardından Konuşan Iğdır Ehlibeyt Âlimler Derneği Başkanı Veli Beder, Yaptığı konuşmada, Bu gün burada Hz. Ali’nin doğum gününü kutluyoruz. İran’dan gelerek programımıza destek veren âlimlerimize Iğdır Emniyet teşkilatına, İran Erzurum başkonsolosluğuna teşekkür ediyorum. Hz.

Ali Kabede doğan Mihrapta şehit olan bir şahsiyettir.”dedi.

Beder, Bu özellik kimseye nasip olmaz. Allah bu dünyada Ali muhabbetini yüreğimizden eksik etmesin. Dünyada ve Ahirette’de şefaatinden eksik etmesin. Kuranı Kerim Melekler, Peygamberimiz Hz. Âliyi övmüştür. Bizler bu övgülerin yanında bir damla suyuz. Allah bizi Ali sevgisi ve Muhabbetinden ayırmasın.” şeklinde konuştu.

Irandan gelen Urumiye üniversitesi öğretim görevlisi höcceti İslam Sefter Muhammedi’de, Hz. Âlinin faziletlerini saymakla bitiremeyiz.

Hz. Ali islamiyeti en iyi şekilde yaşayan ve yaşatan şahsiyettir. Hz. Ali’nin faziletlerini taşıyan bir kimsenin Allah günahlarını affeder. Hz. Ali adaleti en iyi şekilde uygulayan bir kişiydi. Bizler hangi mezhepten olursak olalım. Hayatımızda Hz. Aliyi örnek almalıyız.”dedi.

Hepimizi Allah Ehlibeyt yolundan ayırmasın diyen Batı Azerbaycan Cuma imamı Seyit Mehti Kureşi, Biz birliğimizi sağlamak zorundayız.

Müslümanlar olarak yabancı ülkelerin oyununa gelmemeliyiz. Eğer bizler

dış güçlerin oyununa gelir parçalanırsak bu dış güçler bizi daha rahat parçalarlar bir birimize düşman ederler. Bunun için dış düşmanların oyununa gelmeyelim birlik olalım. Allahın ipine tutunarak bir olalım eğer Sünni Şii gibi ayrılıklara girersek birlik olamayız. Allah bütün inananlar kardeştir demiştir.

Bu sözden haraket ederek kardeş olalımki bütün müslümanlar güçlü olsun, buda şii ve sunni ayrımı yapmadan Allah’ın birliğine bağlı kalarak birlik ve beraberliğimizi koruyalım.”dedi.

Seyit Mehdi Kureyşi, Hz. Ali’nin en önemli özelliklerinden biri ise ibadet etmektir. Allaha ibadetimizi en güzel şekilde gerçekleştirmeliyiz. “şeklinde konuştu.

Daha sonra program ikram verilmesiyle son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.