Iğdır’da Hava Kirliliği Tekrar Arttı

e2

Havadaki partikül madde oranı 118 seviyelerine inmişken birkaç gün uygulama yapılmaması sebebiyle yeniden 662 seviyelerine çıktı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi;

“Hava kirliliğinde asıl kirlilik yükünü, kaloriferlerin ilk yakım esnasında çıkardıkları yoğun duman oluşturduğundan, kaloriferlerin tamamen söndürülüp tekrar yakılması yerine, uyutma yöntemine gidilmesi tercih edilmektedir.  Gece kazanı uyutmaya alırken kazanın içinde bulunan kor tamamen kazanın tabanına yayılır ve kömür bu korun üzerine bastırılarak, kapaklar tamamen kapatılır. Ancak, kaloriferler uyutulmamış ise, aynı anda tüm binaların kaloriferlerinin ateşlenmesi ile kirlilik yükü arttığından, ilimizdeki mahalleler, çok katlı binaların yoğunluğu baz alınarak, 2 bölgeye ayrılmış ve kaloriferlerin belirlenen saatler arasında ateşlenmesi kararı alınmıştır. Yani belirlenen saatler, kaloriferlerin ateşlenme anı için geçerli olup, ateşlendikten sonra, bina yönetiminin veya kat sakinlerinin isteği doğrultusunda istenilen sürelerde yanmaya devam edilmektedir. Belirlenen ilk ateşleme saatinde ateşlendikten sonra, yakma kurallarına uygun şekilde yeniden kömür ilavesi yapılarak yakmaya devam edilebilir.  Yanma süresi ile ilgili, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’müzün herhangi bir kısıtlaması yoktur.

İlimiz Mahalli Çevre Kurulu ile alınan, yakma saatlerinde (ilk ateşleme) hiçbir değişiklik yoktur; uygulama aynen devam etmektedir. Münavebeli yakım uygulamasına devam edilmektedir. Ancak kaloriferler ateşlendikten sonra, bina yönetiminin ya da kat sakinlerinin ısınma ihtiyacına binaen, tekniğine uygun şekilde yeni kömür ilavesi ile istenilen sürede yanmaya devam edilebilir. Bir bina kazanını uyutmayı tercih ederken, bir diğeri 5 saat boyunca, bir diğeri 10 saat boyunca yakmayı sürdürebilir. Münavebeli yakım uygulamasıyla geçen yıllara göre hava kirliliğinde iyileşme yaşanmış ancak, aber başlığının yanlış yazılması üzerine son 4 günde hava kirliliği standartlarında ciddi artış görülmüştür. Zehirli gaz oranımız 40 mg/m3-50 mg/m3 arasında iken son 4 günde 65 g/m3-70 mg/m3 seviyesine ulaşmıştır.

Yine havadaki partikül madde oranı projenin uygulanması ile 118 seviyelerine inmişken birkaç gün uygulama yapılmaması sebebiyle 662 seviyelerine çıkmıştır. Tüm vatandaşlarımızın sağlığı için bu oranı birkaç gün önceki konumuna çekmemiz gerekmekte olduğundan uygulamalarımıza uyum konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.”

Bu arada yoğun sis nedeniyle Iğdır’da uçak seferleri zaman zaman aksıyor. Uçuşlar yapılmıyor. Hava kirliliğinin nedeni bilinçsiz kalorifer yakımlarıdır. Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürü Banu Aslan Can, Iğdır’daki hava kirliliğinin bilinçsiz kalorifer yakımlarından kaynaklandığını söyledi.

Can, yazılı açıklamasında Iğdır’daki hava kirliliğinin nedenleri ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Iğdır Çevre ve Şehircilik Müdürü Banu Aslan Can Iğdır’da rakımın düşük olmasından dolayı hava hareketliliğinin olmadığını ifade etti. Can; “Iğdır’da hava kirliliğini en aza indirmek için vatandaşlarımız hava kirliliği konusuna bilinçli davranmalıdır.  İşi bilen eğitimli elemanların çalıştırılması gerekiyor. Iğdır’da kayıt dışı istihdam çok fazla. Kalorifer yakan elemanların birçoğu eğitimsiz ve belgesiz durumdadır. Bundan dolayı bilinçsiz yakımlar meydana geliyor.

Biz bu konuda her zaman vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Seminerler veriyoruz. Bina denetimlerimizde kalorifer ateşçiliği konusunda ilgilendirmeler yapıyoruz. Bunun yanı sıra kentin farklı yerlerinde afişler asarak insanları bilgilendirmeye çalıştık” diye konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.