Iğdır’da Hava Kalitesi İyileşiyor

Bilindiği üzere kış sezonu itibariyle İlimizde doğalgaz kullanımına geçişler devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muhammed Bektaş,  ilimizin doğalgaz kullanımına geçtikten sonraki hava kalitesini değerlendirdi.

Muhammed Bektaş açıklamasında şunları söyledi:

 “Şubat ayı itibariyle ilimizde bulunan yaklaşık 24.000 dairenin, 2.900’ünde, yani yaklaşık %12’sinde doğalgaz aktif

olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olan İlimizdeki Hava Kalitesi İzleme İstasyonu’nun kirlilik parametreleri saatlik verileri, halkın erişimine de açık olan www.havaizleme.gov.tr adresinden takip edilebilmektedir.

 İstasyondan elde ettiğimiz, 2015 Aralık-2016 Aralık ve 2016 Ocak-2017 Ocak aylarındaki ölçüm sonuçlarını karşılaştırdığımızda, aralık ayı için % 28, Ocak ayı için % 41 oranında iyileşme olduğu görülmektedir. Gelecek yıl binalardaki %12’lik kullanımın çok daha üst seviyelere çıkmasıyla birlikte hava kalitemizin daha da iyileşmesi beklenmektedir.

Ayrıca bazı basın haberlerinde İlimizin kirlilik seviyesine dair haberler yapılmaktadır.

2012 yılı verileri ile yapılan haberlerde kirlilik değerlerimiz mevcut verilerden yüksek olup, gerçeği yansıtmamaktadır.  İl Müdürlüğümüz olarak yakıtlara yönelik denetimlerimiz, kaloriferci eğitimlerimiz, tesislerin baca gazlarının standartlara uygunluğu, egzoz gazı emisyon kirliliğini önlemek gibi hava kalitesini arttırmak yönündeki çalışmalarımız da rutin olarak devam edecektir.”                                                                                                                                    KAYNAK: İLGİLİ KURUM

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.