Iğdır’da Görüş Mesafesinden Dolayı Birçok Uçak Seferi İptal Edildi

df

Havalimanı Müdürü Bağca, Iğdır’da görüş mesafesinden dolayı birçok seferlerin iptal edildiğini açıkladı.

Havalimanı Müdürü Fikret Bağca; “son günlerde bazı illerimizde olduğu gibi Iğdır’da da kötü hava koşulları nedeniyle, havayolu ulaşımında gecikme ve iptaller meydana gelmektedir” dedi.

Havalimanı Müdürü Fikret Bağca, “Iğdır Havalimanı’na coğrafi şart ve konumun izin verdiği şekilde ILS/Localizer Sistemi kurulumu amacıyla kuruluşumuz 2013 yılı yatırım programı kapsamında gerekli satın alma, alt yapı ve montaj işlemleri tamamlanarak 11.10.2013 tarihinde ILS sistemi, Localizer / DME olarak hizmete verilmiştir.

Aletli İniş Sistemi (ILS – Instrument Landing System), normal zamanlarda ve görüş mesafesinin düşük olduğu hava durumlarında uçakların piste inmelerini kolaylaştıran bir seyrüsefer yardımcı sistemidir. Sistemin kurulumu ile birlikte hava trafik yaklaşma ve iniş usulü dizayn edilerek görüş mesafesi iyileştirilmiştir.

Ancak, maalesef seyrüsefer yardımcılarının da belli kriterleri bulunmaktadır. Görüş mesafesinin uluslararası standartların altına düştüğü durumlarda, alınan bütün önlemlere rağmen uçak seferlerinde aksamalar meydana gelebilmektedir.

Uçak seferlerinde yaşanan bu aksaklıklar, havalimanımızda uçuşa yönelik birtakım yardımcıların eksikliğinden değil, tamamen uçuş güvenliği ile ilgili olarak görüş mesafesinin limitlerin altında olması sebebiyle konulan uluslararası kriterlerin uygulanmasından kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.