Iğdır’da Domates Hasadı Başladı

Iğdır’a bağlı Karakoyunlu ilçesinde oturan Murat Ali Kol “Genç  Çiftçi projesi”nden faydalanarak serada ektiği domatesleri  bir ay öncesinden yetiştirerek piyasaya sürdü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Desteklemeleri kapsamında, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla, projesi kabul edilen 18 – 40 yaş aralığındaki birçok çiftçiye 30 bin TL hibe desteği verildi.

Aldığı Hibe ile Karakoyunlu ilçesinde kendi tarlasına sera kurarak domates eken ve Iğdır piyasasına bir ay öncesinden yetiştirdiği domatesleri satan Murat Ali Kol, “Geçen yıl Devletimizin verdiği Genç Çiftçi projesine başvurdum. Ve hibe almaya hak kazandım Kendime bir iş kurdum.. Bende sera kurup domates ekmeye karar verdim. Erken ürün almak için yerli halktan 30-40 gün önce ekim yaptım. Yerli üretimden 35-40 gün önce erken ürün aldı. 30- 40 ton ürün bekliyorum. %70 kar bekliyorum. Tarım müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Verim iyi fiyatta iyi yerli ürün daha çıkmadı iç piyasaya satıyoruz. Iğdır’a domates il dışından geliyor. İlk yerli ürün olduğu için vatandaş büyük ilgi gösteriyor. Karlı iş.”dedi.

Geceleri don oluyordu bunun için kendim tasarlayarak ısıtma sistemi kurdum. Şu anda kullanmıyorum. Şubat ve Mart ayında kullandım. 3 bin tl mal ettim dışarıda yaptırsaydım 30 40 bin tl olurdu.”şeklinde konuştu.

Doğubayzıttan gelen alıcılarda “Iğdır domatesi çok güzel alıp Doğubayazıtta satıyoruz” dediler. Domatesin kilosu tarlada 2 tl civarında satılıyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.