Iğdır’da ‘Belediyelerle Yürüyoruz’ Etkinliği

h2

Iğdır İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla “2014 Yılı Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” kapsamında “Belediyelerle Yürüyoruz Etkinliği” düzenledi. Tansu Çiller Caddesi üzerinde düzenlenen etkinliğe Iğdır Belediyesi Eş Başkanı Av. Şaziye Önder, Iğdır İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Timur Yusufoğlu, belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Etkinlik hakkında bilgi veren Iğdır İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Timur Yusufoğlu, program çerçevesinde 2014 yılının “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” olarak belirlendiğini belirterek, bu kapsamda 81 ilde her ayın son pazar günü Türkiye Halk Sağlığı Kurumu liderliğinde ve Halk Sağlığı müdürlüklerinin koordinasyonunda çeşitli temalarla yürüyüş etkinlikleri düzenlendiğini ifade etti. Yusufoğlu, Bugünkü düzenledikleri etkinliğin temasının ise, “Belediyelerimizlerle Yürüyoruz” olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Daha sağlıklı bir toplum için etkinlikleri gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yusufoğlu, “Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan obezitenin; kalp-damar, yüksek tansiyon, şeker, bazı kanser türleri, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Toplumun fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması hususunda, fiziksel aktivite imkânlarının oluşturulması, iyileştirmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın B.6 başlığı Fiziksel Aktivitenin Teşviki ve Çevresel Faktörlerin İyileştirilmesi faaliyetlerini içermektedir. Bu başlık çerçevesinde insanların güvenle fiziksel aktivite yapabileceği sosyal ve fiziksel ortamların oluşturularak günlük yaşamlarına fiziksel aktivitenin entegre edilmesi, toplumda düzenli fiziksel aktivitenin yaygınlaştırılması, spor tesislerinin ve rekreasyon alanlarının oluşturulması için yerel yönetimlerin işbirliği önem arz etmektedir” diye konuştu.

Yusufoğlu, Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanlığı üst düzey bürokratlarının 7 ilde belediyelerle sağlıklı yaşam yürüyüşüne katılarak, sonrasında Sağlıklı Kentler Projesi ile ilgili bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder ise, gittikçe betonlaşan bir dünyada insanların yürüyüş yapacak yeşil alanları bulmakta zorlandığına dikkat çekerek, “Bilindiği gibi betonlaşan bir dünyada yaşıyoruz. Eskiden Serhat’ın yeşili olarak adlandırılan Iğdır’ın da bugün betonlaştığını görüyoruz. Örneğin şu an yürüyüşümüzü gerçekleştirdiğimiz cadde daha önce park ve bahçelerle donatılırken şimdiyse daha çok betonlaşarak ticarileşen ve çocuklarımızı içeriye hapseden bir yer oldu. Bizim amacımız belediye olarak daha çok yeşil alan ve daha fazla yaşanılabilir bir ortam oluşturmak olacaktır” dedi.

Önder, DSİ ile yapılacak sözleşmenin ardından Iğdır’da 5 mahalleyi kapsayacak kadar yeşil bir kuşak oluşturacaklarını belirterek, “DSİ ile yapacağımız sözleşme ile Iğdır merkeze bağlı T14 Kanalı üzerinde 5 mahalleden geçecek olan yeşil bir kuşak oluşturacağız. Burada bisiklet alanı ve yürüyüş alanı tasarlıyoruz. Kesinlikle ticari alan gözetilmeyecek. Çocuklarımızın geleceğini bir beton içerisine hapsetmeyelim. Çocuklarımızı oyun oynayabileceği bir alanda yaşatmak istiyoruz. Belediyemizin bundan sonra yapacağı en önemli adımlardan biri de bunlar olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.