Iğdır’da Avukatlar Elçi İçin Basın Açıklaması Gerçekleştirdi

033

Iğdır Barosu’na bağlı avukatlar 28 Kasım günü Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde Dört Ayaklı Minare önünde gerçekleştirdiği basın açkılaması esnasında öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesini gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile kınadı.

Iğdır merkezde bulunan Iğdır Barosu Avukat Evi önünde bir araya gelen avukatlar 28 Kasım günü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Tahir Elçi için basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Elçi düşünce özgürlüğünden taviz vermeyen bir barış elçisiydi’

Burada avukatlar adına açıklama yapan Iğdır Barosu Başkanı Av. Özgür Kurban Gül, Elçi’nin düşünce özgürlüğünden taviz vermeyen bir hukuk adamı aynı zamanda bir barış elçisi olduğuna dikkat çekerek” Tahir Elçi bir insan hakları savunucusu, düşünce özgürlüğünden taviz vermeyen bir hukukçu ve aynı zamanda bir barış elçisiydi. Nitekim hakkında yakalama kararı çıkarıldığında savunmasında kader bizleri yani Türkler ile Kürtleri bir arada yaşamaya mahkûm etmiştir. Birlikte kardeşçe yaşamanın fırsatını yakalamalıyız demişti. Elçi inandığını söyleyen, söylediklerine inanan biriydi. Öldürüldüğü gün bile silah, çatışma ve operasyon istemiyoruz. Silahlar, operasyonlar bu bölgeden uzak olsun diyerek barışa olan özlemini dile getirmişti” dedi.

‘Bu olayın aydınlanmasını istiyoruz’

Kurban son olarak bu olayın bir an önce aydınlanması ve sorumluların bulunması gerektiğini belirterek” Bizler Iğdır Barosu avukatları olarak ülkemizin içinde bulunduğu bu şiddet ortamından düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı hukuk üstünlüğünün sağlandığı bir demokrasi anlayışıyla çıkacağımıza inanıyoruz. Bu vesile ile yapılan saldırıyı nefretle kınıyor, kim olursa olsun bu olayın aydınlanmasını ve bir an önce sorumlarının bulunmasını bekliyoruz. Sayın Tahir Elçi’ye ve olay öncesi saldırıda şehit düşen polis memurlarına Allahtan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.