Iğdır’da Av Sezonu, Yaban Domuzu ve Çakal Avı İle Başlıyor

3

Iğdır’da 2014–2015 Av Sezonu İl Genelinde 16 Ağustos Cumartesi Günü Yaban domuzu ve Çakal avı ile açılacaktır.     

Bıldırcın, üveyik avı, 4. grup kuşlar alakarga, küçük karga, ekinkargası, kara leşkargası, saksağan avı ise Merkez Av Komisyon kararlarına istinaden 23 Ağustos cumartesi günü başlayacaktır.

Avcılık Kursuna Katılmayan ve sertifika almayan hiçbir Avcının Avlanma pulu alamayacağı ve kaçak avlanmaları halinde tüfeklerine el konulup, idari para (27 TL ile 15 bin TL) ve avladıkları hayvan başına tazminat (60 bin ile 50 TL) para cezası uygulanacaktır.   Ağrı Dağı Milli Park sınırları içerisinde avlanmanın kesinlikle yasaktır avcılarımızın Milli Park içinde avlanmaları halinde idari ve tazminat cezaları iki misli uygulanacaktır.

Belirtilen avlanma süreleri içinde ve avlanma günlerinde çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller dâhil) avlanmak serbesttir. Ancak yaban domuzu, Bıldırcın ve Üveyik avı bu avlanma günlerine ek olarak salı günü de yapılabilecektir. Avcılarımız av esnasında haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik pompalı gibi yivsiz av tüfekler ile havalı tüfek ve tabancalar, canlı mühre ve çığırtkanlar, elektronik görüntü büyültücü veya görüntü değiştiriciden oluşan gece avı cihazları, gece nişan alma ve görüş dürbünleri olan avlanma araç ve gereci olarak kullanılamaz.

Ses ve rüzgarla suda hareket eden basit yapıdaki mühreler ile hayvan sesi çıkaran nefesli düdükler   hariç her türlü alet ve cihazlar, zehirli veya uyuşturucu yemler avlanmada kullanılamaz . Yivli av tüfekleri kuş avında kullanılamaz. Köpek eğitimi av sezonu içinde,avlanmanın serbest olduğu avlaklarda, avlanma günleri ve avlanma zamanında yapılabilir.

Avlanma esnasında avcıların avlanma usul ve esaslarına uyması, ava çıkacakların yanlarında evraklarını, Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürlüğü’nden temin edecekleri harita ve 2014-2015 av dönemi MAK kararlarını bulundurmaları, kontrol esnasında av koruma ekiplerine ibraz etmeleri gerekmektedir” Avcılarımızın avlanma limitlerine uymaları, Ekolojik ve doğal hayatın korunması, sürdürülebilir şekilde devamı ve bu kaynakların milli ekonomiye kazandırılması kayıtlı ve bilinçli avcılıkla mümkün olacaktır.

Mete TÜRKOĞLU

İl Şube Müdürü

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.