Iğdır’da Av Sezonu 15 Ağustosta Başlıyor

11

2015-2016 Av  Dönemi Merkez Av Komisyonu  Kararları     yaban hayvanlarının biyolojik gelişimlerindeki iklimsel olarak oluşan bölgesel farklılıklar dikkate alınarak, 5 Haziran 2015 tarih ve 29377 sayılı Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayınlanmıştır.

 İlimizde Avlanma sezonu 15 Ağustos 2015 günü I.grup Kuşlar Bıldırcın ve Üveyik, III. grup Kuşlar (b) Kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç ve çulluk, IV. grup Kuşlar Alakarga, küçük karga, ekinkargası, kara leşkargası, leşkargası, saksağan ve II. grup Memeliler Yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.

Avlanma zamanı, Avcı başına bir av günü için, türlere göre avlanma limiti, günleri, Yasaklanan Avlanma Araç ve Gereçleri Ticarethanelerde Satılması ve Bulundurulması, Yasak Avlanma Usulleri, Avlanan Av Hayvanlarının Taşınması ve Etlerinin Değerlendirilmesi ile Tüfeklerin Taşınması mevzuat doğrultusunda yasak ve kuralları açıklanmıştır.

Avcılık belgesinin vizesini yaptırarak avlanma izin kartını da alan avcılar, Çarşamba, Cumartesi, Pazar günleri ve Resmi tatil günlerinde (İdari tatillerde dâhil) yaban domuzu bıldırcın ve üveyik avı bu avlanma günlerine ek olarak salı günüde avlanmaya açık olan yerlerde avlanmaya çıkabilecekler.

Ağrı Dağı Milli Parkı sınırları dahilinde (Korhan, Serdarbulak Yaylası’da) dahil avlanmak kesinlikle yasak olup, Populasyononun azalması nedeniyle Tilki Avı ilimizde tamamen yasaktır.

İlimizde Av merakı olan fakat sertifikası olmayan avcı adaylarının zor durumda kalmaması için, Yasal Avcı olmaları ve kanunen Avlanma pulu alarak avlanabilmeleri için Avcı Eğitimi ve Avcılık Belgesi Verilmesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında, avcı eğitim katılarak Sekiz gün sürecek 32 saatlik kursa katılmaları ve sertifika almaları gerekmektedir.

Avcılık Kursuna Katılmayan hiçbir Avcının Avlanma pulu alamayacağı ve kaçak avlanmaları halinde tüfeklerine el konulup, avladıkları hayvan başına idari ve tazminat para cezası uygulanacaktır. Bu duruma maruz kalmak istemeyen Avcılık kursuna katılarak yasal olarak avlanmak isteyen avcılarımızın en kısa zamanda Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube müdürlüğümüze yada Halk Eğitim Merkezine baş vurarak gerekli evrakları tamamlayarak baş vurmaları gerekmektedir.

Başvuru halinde İstenecek Belgeler

– Nüfus Müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği (18 yaşını doldurmuş olmak),

-Adres bilgisi

– 2 adet renkli vesikalık fotoğraf (son bir yıl içinde çekilmiş olmalıdır),

– Nüfus cüzdanının Fotokopisi

– Savcılık sabıka kaydı,

– Sağlık ocağından sağlık raporu,

-T.C Iğdır Ziraat Bankası Bakanlık Döner Sermaye hesabına yatırılacak kurs ücreti. 106,77 TL

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.