Iğdır’da “50. Kütüphane Haftası” Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

v2

Iğdır Kütüphane Müdürü Emir Şıktaş, 50. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında, Kültür Sarayı’nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, okumanın, kişinin kendine güvenini, toplumda saygı ve sevgiye dayalı ilişkilerin geliştirmesini, mantıklı ve akılcı düşünceyi, çevreye karşı duyarlılığı, doğru karar vermeyi sağladığını belirtti.

Çocuklara ilk aşılanması gereken olumlu davranışların başında kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı geldiğini ifade eden Şıktaş; “ağaç yaş iken eğilir özdeyişini bu açıdan düşündüğümüzde ne kadar doğru bir tespit olduğu açıktır” dedi.

Şıktaş; “31 Mart’ta başlayan bu haftayı Kütüphaneler Haftası olarak kutluyoruz. Hafta süresince kitapların önemi, kütüphanelerin geliştirilmesi ve kütüphaneciliğin sorunları dile getirilecektir. Halk kütüphaneleri, her yaşta ve her meslekten okuyucunun, çeşitli konularda hazırlanmış eserlerden ücretsiz ve sınırsız yararlanmasını sağlayan, hizmet verdiği bölgenin kültürel ve sosyal alanlarda kalkınmasına yardımcı kaynak oluşturan kurumlardır. Okudukça bizleri karanlıktan aydınlığa kavuşturan, kafamızda oluşan soru işaretlerini sonlandıran, bizleri hayata hazırlayan, bilgilendiren ve kişilik gelişimimizi tamamlayan iç huzurumuz kitaplardır. 1963 yılında kurulmuş olan İl Halk Kütüphanemiz, 2013 yılı itibariyle 23.395 kitabıyla, 9.850 üye ve 49.487 okuyucusuna hitap etmiştir. Çocuk okuma salonumuzdan 9.000 çocuk okuyucumuz faydalanmıştır. Gezici kütüphanemiz ise 1.545 kitaptan oluşmakta ve 44 köy okulumuza hizmet sunmaktadır. Kitaplarımız 15 gün süreyle ödünç verilmektedir. Araştırma amaçlı okuma salonumuz sınavlara hazırlanan öğrencilere de hizmet vermektedir. Tüm kurum arkadaşlarımızla birlikte; sıcak ve temiz ortamda, güler yüzle hizmet sunma çabası içerisindeyiz. Kütüphaneler eviniz, hayat boyu kütüphaneler dostunuz olsun” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Osman Engindeniz ise her yıl olduğu gibi bu yıl da kütüphane haftasının kutlandığını belirtti.

Okumanın bir toplumun gelişmesini sağladığını anlatan Engindeniz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun için kitap okumayı artırmalıyız. Yemeye, içmeye nasıl ihtiyaç duyuyorsak kitap okumaya da o kadar ihtiyaç duymalıyız. Bilgi kaynağının belirlenmesi, kazanılması, korunması ve geleceğe taşınması kütüphanelerin başlıca görevlerindendir. Ülkemizin, diğer ülkelerden kalkınma ve gelişme yolunda geri kalmaması, toplum olarak her kesimin okuma ve kütüphaneleri kullanma alışkanlığı kazanması, araştıran, sürekli olarak kendini geliştiren bireyler olarak yetişmesine bağlıdır.”

Daha sonra Iğdır Üniversitesi Öğretim Görevlisi Musa Çetin kütüphanenin kültürümüzde ve tarihimizdeki yeri ve öneminden bahsederek okumanın önemine değindi. Program, hafta dolayısıyla düzenlenen yarışlarda dereceye giren öğrencilere ve en çok kitap okuyan okulun ödüllerinin verilmesi ve kokteyle sona erdi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.