IĞDIR’DA 2014 YILINDA HAKEM HEYETİNE 5500 BAŞVURU

n7

Son yıllarda özellikle konut kredi kullanım oranının yükselmesi ile kredi kullanımında yapılan işlemlerden dolayı Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurular arttı.

Tüketiciler özellikle konut kredilerinde alınan dosya masrafı, yüksek ekspertiz ve yeniden yapılandırma ücreti gibi şikayetlerle Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurdu. Iğdır’da son 6 ayda Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine yapılan 5500 başvurunun yüzde 70’ten fazlasını bankalara dair şikâyetler oluşturdu.

Iğdır Ticaret İl müdürü ve Tüketici Hakları hakem heyeti başkanı Kenan Güneş, bu sene 6 aylık sürede 5500 şikâyet dilekçesi aldık bunlardan çoğununda tüketici lehine sonuçlandırdık”dedi.

Yoğun başvuru var

Başvuruların 3 ayda sonuçlanması gerektiğini ancak çok yoğun başvuru nedeniyle kararların bazen 5-6 ayı alabildiğini aktaran Güneş, sonuçlanan kararların yüzde 89’unun da tüketici lehine sonuçlandığını belirtti.

Geçen yıl ve son 6 ayda özellikle bankacılık işlemleriyle ilgili yoğun başvurular olduğunu ifade eden Güneş, “Tüketici, bankadan ya tüketici ya konut kredisi almıştır. Dosya masrafı, ekspertiz ücreti veya kredi kartıyla ilgili sorunlardır. Tüketiciler karşılaştıkları her sorunla ilgili olarak başvuruda bulunabilir. Haklarını arayabilir ” diye konuştu.

Tüketici Hakları Hakem heyeti avukatlarından Zeynep Ud Keskin ‘de,”Bankaların neredeyse her türlü işlem için para aldığını vurgulayarak şunları söyledi:””Gerçekten bankalar son zamanlarda her türlü işlemlerinden tüketicilerden bir şey almaya başladı. Yapmaları ve vermeleri gereken bir yazı için bile para alıyorlar. Örneğin borcun bittiğine dair yazı istendiğinde ipoteğin kaldırılması için para isteniyor. Yapılandırma için para isteniyor. Önceki borcu

kapatıyorlar, yeni borç açıyorlar. Yeniden açtıkları dosya için masraf alıyorlar. Dosya masrafının içeriğini de halen kimse anlamış değil. Ne anlama geliyor, kimse bilmiyor. Mahkemeler, bankalara soruyor, cevap veremiyorlar. Adını bir dosya masrafı koymuşlar. Bazı bankaların faizlerini düşük ama dosya masrafını yüksek gösteriyor, bazen de tersi yaşanıyor tüketicilerin, bankaya başvururken sadece faiz oranını değil, dosya masrafını da sormaları gerektiyor.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.