Iğdır’da 2 Ay Sürecek Olan Yas Başladı

            Iğdır’da yoğun olarak yaşamakta olan Caferi Mezhebine mensup vatandaşlar tarafından yaşanan Muharrem Ayı başladı.

            Her yıl olduğu gibi bu yılda Iğdır’da yaşayan Caferi Mezhebine mensup vatandaşlar, muharrem ayı ve sefer ayı boyunca yas tutarak hayır işi yapmayacak.

Iğdır Ehlibeyt Din Alimleri Derneği Başkanı Veli Beder, Muharrem ayının kendileri için yas ayı olduğunu belirterek Peygamber Efendimizin torunu İmam Hüseyin’in Kerbela’ da Yezit ve adamlarınca susuz bırakıldıktan sonra şehit edildiği bir gün olduğunu söyledi.
            Bu nedenle bu ayın kendileri için matem ayı olarak kabul edildiğini de söyleyen Veli Beder: “2 ay boyunca hayır işleri, sünnet düğün gibi işler yapılmaz, evlerde mersiyeler okutulur ve İmam Hüseyin için yas tutulur. 
            Muharrem ayının 10. gününe kadar Iğdırlı Caferiler her akşam camilerde toplanıp sine vurma gibi yas törenlerini yapacaklar. 10. gün yani Aşura günü şehir merkezinde toplanarak İmama Hüseyin’in şehit edilişi anlatılacak ve kuranı kerim okunacak. Iğdır il genelinde 100 ‘ye yakın Caferi camisinde siyahlar giymiş deste gurupları Hz. Hüseyin’e yakılan ağıtlar eşliğinde sine vurmaya başladılar. Şehir merkezinde İmam Hüseyin’le ilgili resim ve yazılar asıldı.” Dedi. 
AŞURA ÇADIRI KURULDU
            Öte yandan Hz. Hüseyin’in 72 kişiyle birlikte Kerbela’da şehit edilişini anmak ve zihinlerde mazlumiyetlerini tazelemek amacıyla Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarı’nda ‘Kerbela’dan Bir Esinti, Aşura Çadırı kuruldu.
            Kurulan çadırda; Ehli Beyt Kültürü ve Şiilik / Caferilik ile ilgili birinci elden kaynak ve dokümanlar yer alıyor. İçinde Kerbela’da yaşananları canlandıran ve o zamana ait sembolik materyallerle zenginleştirilen Kerbela Sahnesi, Kerbela’da yaşananları anlatan  kitap, CD, resim ve film gibi materyallerin de sergilendiği Aşura çadırını her kesimden insan ziyaret ediyor.

            Iğdır’da yaşayan yerli ve yabancı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Aşura çadırı, sabah erken saatlerden gecenin ilerleyen vakitlerine kadar açık tutuluyor. Alınan bilgilere göre çadır Aşura gününe kadar sabahın erken saatlerinden geç saatlere kadar açık tutulacaktır.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.