Iğdır’da “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası Iğdır’da Gerçekleştirildi

            Yurt genelinde başlatılan “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” programı kapsamında, Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil Türkiye için 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen program kapsamında, Iğdır’da 8 noktada yapılan fidan dikim etkinliği ile 111011 Fidan toprakla buluştu.

       Türkiye’de en az ormana sahip illerin başında gelen Iğdır’da “11 milyon ağaç, bugün fidan yarın nefes!” sloganıyla başlayan Geleceğe Nefes Ol kampanyası çerçevesinde Iğdır da 11111 adet fidan dikildi.

            Minik çocuklar ve engelli bir çocuğunda fidan diktiği programda konuşan Iğdır valisi Enver Ünlü,” Geleceğimiz adına evlatlarımız adına fidanları toprakla buluşturacağız. Dünya genelinde orman varlığı küresel ısınma çevre felaketi ile ormanlık alanlar azalıyor. Yaşanan Çevre felaketi ile dünyamız yaşanmaz hale geliyor.

            Çevremizi korumasak gelecekte çocuklarımıza temiz bir çevre ve orman bırakmayacağız. Bunun için doğaya sahip çıkalım. Iğdır ‘ı ormanlık alana çevirmeliyiz. Ormanı az illerin başında geliyoruz. Ormanlık alan az olduğundan dolayı bugün 1111 adet fidan dikeceğiz. İnşallah orman fakir il olmaktan kurtuluyoruz. Iğdır da orman alanını artırmak için gece gündüz çalışan Orman Müdürü Taner Tazegün ve ekibine teşekkür ediyorum. Fidan dikimine katılan herkesi kutluyorum.”dedi.
8 farklı alanda gerçekleşen fidan dikimine Iğdırlılar büyük ilgi gösterdi. 
        Iğdır Orman Müdürü Taner Tazegün, ise,” 111011 adet fidan ilimizde toprakla bugün buluşuyor.. 8 farklı alanda, Kent ormanı, Kent ormanı karşısı, Iğdır havalimanı, Iğdır Üniversitesi, Aralık erozyonu önleme bölgesi, Tuzluca ilçesi Hadımlı, Eğrek köyleri, belediye mezarlıkları, yol kenarları, cami ve okul bahçelerine Ardıç, badem, Servi, Ahlat, ceviz, mazı Karaağaç, İğde gibi fidanlar toprakla buluştu. 
   Bu fidan dikimi ile Ormansız ilimizde ormanlık alanımız artmış olacaktır. ”dedi.
       Tazegün ,öğrencilere seslenerek insan oğluna doğuştan ölümüne kadar ağaç lazım olmaktadır.Bunun için çevremize ağaç dikelim. Yıllık yağış miktarı az olan ormanı az olan bir ilde yaşıyoruz.

            Bunun için ormanlık alanımız çoğalmalı. Gönül isterdi ki doğal ormanımız olsun. Yağış oranının az olduğu kurak mevsim yaşayan Iğdır için kuraklığa dayanıklı fidanlar dikeceğiz. “şeklinde konuştu.
        Tazegün son olarakta, Fidan dikimi öncesi Fidan türleri hakkında bilgiler vererek dikme şekli hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Fidan dikim etkinliği başladı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.