Iğdır’a Yapılacak Hayvan Hastanesi İçin İncelemelerde Bulunuldu

4

Iğdır İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Iğdır İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği arasındaki işbirliği çerçevesinde 05/11/2013 tarihinde imzalanan protokol ile Iğdır Hayvan Hastanesi yapılmasına karar verilmişti.

Yapılacak olan Hastane Projesi Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesindeki hayvan hastanesi örnek alınmış ve revize edilerek küçültülmüş halidir. Yapılacak yatırımın kaynakların yerinde kullanılması, gerek projesinde, gerek inşaat ihalesi ve donatılması safhasında eksik ve aksaklıkların yaşanmaması için Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesindeki hayvan hastanesini yerinde görme ve inceleme gezisi düzenlendi. 

Düzenlenen geziye İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Eraslan, projede görevli Veteriner Hekim Özer Alpkıray ve projede görevli Asistan Tamer Akbulut katıldılar.

Iğdır İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Eraslan açıklamasında şunları belirtti:

“Hastane projelerinin bakanlığımızca incelenerek projenin uygun olması halinde onaylatılması gerektiğinden 22 Mayıs 2014 tarihinde Bakanlığımız Gıda Kontrol Genel Müdürlüğüne gidildi. 

Şube Müdürü Tülay Kurt ve ekibi ile projemizi inceleyerek, hayvan hastanesi yönetmeliğinin 7. maddesinde istenilen bölümlerin olduğu ve projenin uygun olduğunu söylediler ve projeyi onayladılar.

Aynı gün öğleden sonra Bursa İline hareket ettik. Uludağ Üniversitesi’nde İlkönce Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’ndaki Emlak Şube Müdürü aynı zamanda hayvan hastanesinin projesinde inşaat mühendisi olarak görev yapan Nurhan Topçu’dan randevu alarak kendisiyle görüştük.

Projemizi kendisine incelettik ve tecrübesinden istifade ederek kendi projelerinde yaşadıkları sıkıntıları anlattı ve tavsiyelerde bulundu. Tavsiyelerini dikkate alarak projemizde ihaleye çıkmadan önce bazı revizelerin yapılmasına karar verdik. Hastaneye bizi götürerek hastane yetkililerinin de katılımı ile yerinde hastaneyi ve çiftlikleri gezdik. Hastanenin zemininde sıkıntıların yaşandığından hastane içindeki zeminde kullandıkları özel poz olan yeşil asfaltta çok tahribin olduğunu gördük. Bu sıkıntıyı çekmemek için temelinde zemine iki kat mebran döşemesi yapılmasına ve iki yıl önce faaliyete geçen Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesindeki Hayvan Hastanesi’nin de yerinde incelenerek zeminde hangi tür malzeme kullandıklarını, tahriplerin yaşanıp yaşanmadığını yerinde görmek için dönüşümüzde Samsun yolu üzerinden Iğdır’a gelmek için Samsun’a hareket ettik. 24 Mayıs 2014’te Samsun’daki hastaneyi yerinde inceleyerek zemin konusunda Samsun’dakini örnek olarak uygulamaya karar verdik.

Yaptığımız bu teknik gezinin tüm ayrıntılarını resimledik ve güzel bir tecrübe yaşadık. İnşaatın tamamlanıp bittikten sonra donanım aşamasında İşletme yönünden hastanenin işletmesini örnek alacağımız Edirne Hayvan Hastanesi’nin de önümüzdeki yıl ziyaret edilmesi, fikir alış verişinde bulunulup, işleyişini yerinde incelemek çok faydalı olacağını bu geziden anladık. Ekip olarak bu gezinin çok faydalı geçtiği kanaatindeyiz. Gezide emeği geçenlere teşekkür ederiz.”

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.