Iğdır’a Güney Koreli Gelin

A4

Cihan Haber Ajansı’nın Güney Kore muhabiri Şinasi Alpago ile Güney Koreli Yun Yerim, Iğdır’da yapılan düğünle mutluluklar içerisinde dünya evine girdi. Bir birine binlerce kilometre uzaklıktaki Iğdırlı Alpago ve Güney Koreli Yun aileleri, Ağrı dağının eteklerinde Mutlu bir evlilikle akraba oldu. Nişanı Ekim 2013’te Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapan muhabir Şinasi Alpago ile Güney Koreli Yun Yerim, Iğdır’da düzenlenen düğünle hayatlarını birleştirdi. Düğüne çok sayıda davetli katılırken, Güney Koreli gelini, ailesi de yalnız bırakmadı.

KORE’DEN 15 KİŞİ KATILDI

Düğüne Güney Kore’den aralarında gelinin babası Yun Sungkyu ile annesi Jung Sunhee, büyükbabası Jung Changu, büyükannesi Lee Soonhan, kardeşleri ve arkadaşlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 15 kişilik bir grup katıldı.

KORE’LİLER DÜĞÜNDE ‘AY YÜZLÜM’ ŞARKISINI SESLENDİRDİ

Düğünde gelin ve damat da halaya eşlik ederken, renkli görüntüler oluştu. Düğün için Iğdır’a gelen başka bir Koreli misafir de Türkçe şarkı söyledi. stanbul’da üniversite eğitimi gören ve geçtiğimiz yıllarda Türkçe olimpiyatlarına katılan Dong Geon Lee, misafirler için “Ay Yüzlüm” şarkısını seslendirdi.

“ASIL ÖNEMLİ OLAN KIZIMIN MUTLULUĞU”

Damadın annesi Fatma Alpago, yabancı bir ülkeden gelini olduğu için Mutlu olduğunu ve bu sevinci her annenin yaşamasını istediğini ifade etti.

Koreli gelinin annesi Jung Sunhee ise ailelerine Türk damat kabul ettiklerini belirterek, asıl önemli olanın kızının mutluluğu olduğunu ve bunun için dua ettiğini kaydetti.

“TÜRK İNSANLARINI ÇOK SEVİYORUZ”

Gelinin babası Yun Sungkyu ise Türkiye ve Güney Kore’nin bir birinden uzak iki ülke olmasına rağmen, kültürlerinde benzerlikler olduğunu söyledi. Bundan dolayı kızının bir Türk ile evlenmesine rıza gösterdiğini anlatan Yun, ayrıca Türk damat Şinasi Alpago’nun uzun yıllardır Güney Kore’de olduğunu ve Kore kültürünü bildiği için yeni çiftin de yaşamlarında zorluk yaşamayacakların inandığını kaydetti. Birkaç gün önce Türkiye’ye geldiğini de anlatan Yun Sungkyu, Türk insanını çok sevdiğini söyledi.

Gelini ve yeni akrabalarını çok sevdiklerini söyleyen damadın babası Yusuf Alpago ise Kore kültürünün Türk kültürüne çok yakın olduğundan bahsetti. Sevginin dil, din farkı gözetmediğini anlatan Yusuf Alpago, “Sevgi çok büyük bir olaydır. Bunu da biz gördük ve yaşadık.” Dedi.

KORELİ AİLE TÜRKİYE’Yİ GEZİP ÜLKESİNE DÖNECEKLER

Iğdır’da Ağrı Dağı’nın görme ve İshak Paşa Sarayı’nı da gezme imkânı bulan Koreli gelinin ailesi, Türkiye’nin birkaç şehrinde tarihi ve turistik yerleri ziyaret ederek ülkesine dönecek.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.