Iğdır ve Tuzluca’ da Lice Olayları Protesto Edildi‏

SONY DSC

DBP Iğdır İl Örgütü tarafından Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Sîsê Köyü’nde yaşanan olaylar protesto edildi.

DBP Iğdır İl Örgütü tarafından Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Sîsê Köyünde PKK’nin öncü komutanlarından Mahsum Korkmaz’ın (Egid) heykelinin kaldırılması ilişkin çıkan olaylar basın açıklaması ve oturma eylemi ile protesto edildi. Açıklamaya DBP Iğdır İl Başkanı Mehmet Anar, Iğdır Belediye Eş Başkanı Av. Şaziye Önder, Hoşhaber Belde Belediye Eş Başkanı Ali Çam, Iğdır İl Genel Meclis Eş Başkanı A.Kadir Özsular, DİYAR- TUHAD-DER Şube Başkanı Derya Us, DBP Iğdır il, ilçe ve belde yöneticilerinin yanı sıra yurttaşlar katıldı.

‘Özel savaş politikaları halen devam etmektedir’

Basın açıklamasını gerçekleştiren DBP Iğdır İl Başkanı Mehmet Anar, 90 yıllardan beri Kürt halkı üzerinde devletin özel savaş politikalarını devam ettiğine dikkat çekerek” Bilindiği gibi devletin 90’lı yıllardan bu yana Kürt halkı üzerinde inkar, imha ve özel savaş politikalarını devam etmektedir. Çözüm sürecinde gelinen noktada ise halen bu politikaların devam etmesi aslında AKP ve Erdoğan Hükümeti’nin çözüm sürecindeki samimiyetsizliğini bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

‘Kürt halkının barış haykırışlarına cevap her zaman kurşun olmuştur’

Anar, Kürt halkının yıllardır bu coğrafyada barıştan yana olduğunu ancak cevabını her zaman kurşunlarla aldığına dikkat çekerek” Kürt halkı her zaman bu coğrafyada barıştan yana olmuştur. Bugün AKP Hükümetinin verdiği gibi cevap her zaman kurşun olmuştur. Fakat şu çok iyi bilinmelidir ki Hepimiz özelde Lice genelde de Rojava olmak üzere kırımdan geçirilen Şengal halkının yanında olacağız. Kürdistan topraklarına barış ve özgürlük gelene kadar da mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Lice’de PKK Komutanlarından Mahsun Korkmaz’ın(Egit) heykelinin kırılmasının ardından başlayan olayları Tuzluca’da protesto edildi.

DBP Tuzluca ilçe örgütü tarafından Lice’nin Sîsê Köyünde PKK Komutanlarından Mahsun Korkmaz’ın(Egit) heykelinin kırılmasının ardından başlayan olaylar Tuzluca’da basın açıklaması ile protesto edildi.

DBP Tuzluca İlçe binası önünde yapılan basın açıklamasına DBP Tuzluca İlçe Başkanı Nevzat Ulutaş, Tuzluca Belediye eş başkanları Mehmet Gültekin,Neşegül Can,DBP ilçe yöneticilerinin yanı sıra yurttaşlar katıldı.

Heykel MHP ve CHP’nin tahrikleri ile yıkıldı’

Basın açıklamasını gerçekleştiren DBP Tuzluca İlçe Başkanı Nevzat Ulutaş,heykelin yıkılmasında CHP ve MHP’nin tepkisel ve tahrik edici konuşmaları ile AKP’nin düşmanca tavrı ile gerçekleştiğine dikkat çekerek” Özgürlük ve demokrasi uğruna şehit düşenlerin simgesi olarak Mahsun Korkmaz’ın heykelinin dikilmesi, mecliste MHP ve CHP’nin tepkisel ve tahrik edici konuşmalarıyla birlikte AKP hükümetinin düşmanca tavrı sonucu yüzlerce asker polis ve zırhlı araçlarla Mahsun Korkmaz’ın heykelini yıkmaya kalkıştılar. Değerlerine sahip çıkan halk buna müdahale edince gerçek mermi ve gaz bombalarıyla halka saldırarak Mehdin Taşkıran adında yoldaşımız katlederek onlarca insanımızı da yaraladılar. Ve ayrıca halkımızın en büyük değerlerinden olan Mahsun Korkmaz’ın heykelini de kaldırdılar” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.