Iğdır ve Erzurum ‘da Astronot Besini Kinoa Ekildi

1

Güney Amerika kökenli, protein oranı çok yüksek olan ve NASA tarafından astronotların beslenmesinde kullanıldığı da belirtilen kinoa bitkisi Atatürk ve Iğdır Üniversiteleri Ziraat Fakülteleri’ne ait deneme tarlalarına ekildi.

Güney Amerika kökenli, protein oranı çok yüksek olan ve NASA tarafından astronotların beslenmesinde kullanıldığı da belirtilen kinoa bitkisi Atatürk ve Iğdır Üniversiteleri Ziraat Fakülteleri’ne ait deneme tarlalarına ekildi.

Atatürk Üniversitesi ile Iğdır Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen ve 3 yıl sürecek olan TÜBİTAK destekli kinoa projesinde ilk adım atıldı. Güney Amerika kökenli ve NASA tarafından astronotların beslenmesinde kullanılan kinoa bitkisi, her iki üniversitenin Ziraat Fakülteleri’ne ait deneme tarlalarında 416 parsele ekildi. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tan öğrencileriyle birlikte 25 farklı çeşit kinoa ekimi yaptıklarını belirtti. Prof. Dr. Mustafa Tan, şunları söyledi:

“Iğdır ve Erzurum’da 2 farklı konumda 25 farklı çeşit kinoa ekerek ot ve tohum tipi uygun kinoaların belirlenmesi üzerine çalışma yapacağız. Daha sonra bölgemize en uygun yerli kinoa çeşitlerinin ekimi için üniversiteler olarak öncülük edeceğiz. Yabancı bir bitki olan kinoa. Besleme değeriyle ön plana çıkan bir bitkidir. Üreticiler kinoa ekimi sırasında hangi çeşidi kullanacaklarını, nasıl ekim yapacaklarını, sulama ve hasat yöntemini bilmiyorlar. Kinoanın protein oranı çok yüksektir. Kaynaklarda kinoadaki protein oranı, buğdayın 2, mısır ve pirincin 3 katı olduğu ifade ediliyor. Amino asit dizilişi son derece dengelidir. Bu yüzden özellikle rahatsızlığı olanlar, çölyak hastaları için bu bitki tavsiye ediliyor. Bunun yanında tam bir mineral deposudur. Lif içeriği oldukça yüksektir ve kalitelidir. Çok sağlıklı gıda olarak kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinde bu bitkinin tüketimi son yıllarda çok yaygınlaşmıştır. Uzaya giden astronotların beslenmesinde de kullanılır. Kinoa aynı zamanda bir hayvan yemi olarak da  kullanılmaktadır. Otu, sığır ıspanağı olarak bilinir ve kaba yem olarak hayvan beslenmesinde kullanılır.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.