Iğdır Valiliğinden Mülteci Merkezinde Salgın Olduğu İddialarına Cevap

Konuyla ilgili olarak Valilikten yapılan açıklamada, “Bazı yayın organları ile sosyal medyada 06.06.2019 tarihinde yer alan ‘Iğdır Mülteci Kampında Verem Salgını Var’ başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmaması üzerine kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 İlimiz Geçici Geri Gönderme Merkezi 2018 yılı Kasım ayından itibaren standartlara uygun bir şekilde yaklaşık 230 personel ile hizmet vermektedir.  Ülkemize başta Afganistan olmak üzere, Pakistan ve diğer doğu ülkelerinden yasa dışı yollarla gelen ve daha sonra yakalanan göçmenlerden birkaçında oluşan bazı sağlık şikâyetleri üzerine, Geri Gönderme Merkezinde bulaşıcı hastalıklarla mücadele için sağlık ekiplerimizce Erzurum ilinden getirilen mobil röntgen tarama aracı ile sağlık taramaları başlatılmıştır. 

Geri Gönderme Merkezimizde göçmenler ülkelerine gönderilene kadar kısa süreyle barındırılmaktadır. Göçmenlere üç öğün yemek verilmekte olup, sağlık ve temizlik ihtiyaçları en iyi şekilde sağlanmaktadır. Göçmenlerin geldikleri ülkeler göz önünde bulundurularak, özellikle bulaşıcı hastalık taşıma riskine karşı, toplu yaşama alanı olan Geri Gönderme Merkezimizde bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesi adına İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve sağlık ekiplerimizce her türlü tedbirler alınmaktadır.

Öte yandan şu ana kadar hastalık bulaşan personelimiz bulunmamakla birlikte tedbir amaçlı olarak bütün personelimiz sağlık taramasından geçirilmektedir. Şu ana kadar iki göçmende bulaşıcı hastalığa rastlanılmış olup, hastalık şüphesi olan bütün göçmenler karantina bölümünde tutulmaktadır. İl Müdürü ve personelleri görevlerinin başındadırlar. Bu itibarla iddia edilen haber ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.