Iğdır Üniversitesinden Öğrencilere Çift Diploma Fırsatı

            Deneyimli akademik kadrosu, tam donanımlı derslikleri, teknolojik araştırma altyapısı, uluslararası işbirlikleri ve yurtdışında eğitim imkânları ile öğrencilerine kaliteli bir eğitim imkânı sunan Iğdır Üniversitesi, yeni eğitim öğretim yılında lisans ve önlisans öğrencilerine Çift Anadal ve Yandal imkânı sunacak.

            Altyapı çalışmalarını hızla tamamlayıp, bölgede örnek teşkil edecek projelere imza atan Iğdır Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılından itibaren öğrencilere  ‘Çift Anadal’ imkânı sunarak aynı anda iki lisans ve önlisans diploması veya ‘Yandal’ programı ile sertifika alma imkânı sunacak.

Programlar hakkında açıklamada bulunan Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Çift Anadal Programı, kendi bölümünde lisans öğrenimini başarıyla yürüten bir öğrencinin gerekli koşulları yerine getirmesi durumunda ikinci bir lisans diploması almasını sağlayan programdır. Yandal Programı’nın da kendi bölümünde lisans öğrenimini başarıyla yürüten bir öğrencinin farklı bir lisans programında bilgilendirilmesi ve eğitilmesini sağlarken programı başarı ile tamamlaması durumunda Yandal sertifikası verilecek” dedi.

Çift Anadal (ÇAP) Nedir?

            Herhangi bir lisans öğretim programına kayıtlı olan öğrencilerin, aynı yükseköğretim kurumunun iki diploma programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilmesini sağlayan programdır. ÇAP lisans öğrencilerine iki farklı lisans dalından mezun olma şansı sunar.

 Çift Anadal (ÇAP)’a Nasıl Başvulur?

            ÇAP’a başvurmak için anadal not ortalamanızın 100 üzerinden en az 70 olması, anadal programının başarı sırasında ilk yüzde 20’de bulunmanız gerekir. Ancak yüzde 20 başarı sırasını tutturamıyorsanız çift anadal yapmak istediğiniz programın ilgili yıldaki taban puanından az olmamak üzere puana sahip olursanız bu hakkınız var. Ayrıca başvurduğunuz yarıyıla kadar anadal programında aldığınız tüm dersleri başarıyla tamamlamanız istenir.

ÇAP’a Ne Zaman Başvurulur?

            Kayıtlı bulunan programın en erken 3’üncü en geç 5’inci yarıyılında başvurabilirsiniz. Başvurular ikinci anadalın bulunduğu bölümün önerisi ve fakülte yönetim kurulunun onayı ile kabul ediliyor.

ÇAP’a Devam Etmek İçin Başarı Şartı Ne Olmalı?

            Çift anadalda devam edebilmeniz için genel not ortalamanızın 100 üzerinden en az 70 olması gerekiyor. Not ortalamanız yalnızca bir kez 65’e düşebilir. Eğer not ortalamanız ikinci kez 65’in altına düşerse ikinci dal ile ilişkiniz kesilir. Ayrıca çift anadal programınızdan iki yarıyıl üst üste ders almazsanız ikinci anadal programından kaydınız silinir.

Yandal Nedir?

            Bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, aynı yükseköğretim kurumu içinde başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen ancak yandal sertifikası olarak tanınan bir belge alabilmelerini sağlayan programdır.

Yandala Nasıl Başvurulur?

            Öğrenciler, yandal programına anadal lisans programının en erken üçüncü, en geç altıncı yarıyılın başında başvurabilir. Yandal programına başvurduğu yarıyıla kadar aldığı lisans programındaki tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olan öğrenciler başvurabilir. Öğrencinin başvuru sırasında anadal programındaki genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 65 olması gerekir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.