Iğdır Üniversitesi’nde “Mahallene Okuluna Sahip Çık Uyuşturucuya Hayır ” Konulu Konferans Düzenledi

Iğdır Üniversitesi, Genç İHH, Iğdır İHH ve Genç İnsani Hak ve Hürriyetleri Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen “Mahallene Okuluna Sahip Çık Uyuşturucuya Hayır” konulu konferans düzenlendi.
Karaağaç Kampüsü Konferans Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan İHH yönetim kurulu üyesi Osman Atalay’ın yanı sıra MHP Iğdır İl Başkanı Ersoy İçer, İHH İl Başkanı Hikmet Ulaş, Iğdır Yeşilay Şube Başkanı Adem Çakmak, Iğdır Üniversitesi İç Denetçisi Namık Kemal Özeroğlu, Tuzluca MYO Öğretim Görevlisi Kamil Ateş ve öğrenciler de katıldı.
Başkan Çakmak: “Iğdır’da Bağımlılık Konusunda Birçok Faaliyet Düzenliyoruz”
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta, açılış konuşmasını yapan İHH İl Başkanı Hikmet Ulaş; uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili yaptıkları çalışmalardan bahsetti. İl Başkanı Ulaş’ın ardından söz alan Iğdır Yeşilay Şube Başka Adem Çakmak ise, Iğdır’da bağımlılık konusunda bir çok faaliyet düzenlediklerini, özellikle okullarda ve sahada açtıkları stantlarla bağımlılıkla ilgili olarak farkındalık yarattıklarını ifade etti.
Türkiye’de Uyuşturucuya Başlama Yaşı Gittikçe Düşüyor
Konferansa konuşmacı olarak katılan bir diğer isim İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay da İHH olarak balkanlardaki ülkelerde bağımlılıkla ilgili çeşitli kitaplar bastırdıklarını ve İHH’yı balkanlarda tanıttıklarını ifade etti. Konuşmasının devamında Türkiye’de uyuşturucu maddeyle tanışma yaşının 12 – 17 yaş aralığına kadar düştüğünü söyleyen Atalay, buna neden olarak uyuşturucunun ucuz ve kolay yollarla elde edildiğini, Türkiye’de en çok kullanılan uyuşturucu maddelerinde kimyasallar olduğunu ve bu konuda mahalle muhtarları dâhil herkesin sorumluluk alması gerektiğini aktardı.
Konuşmasının son bölümünde ise yetişkinler ve çocukların ortak bir bağımlılıkta buluştuğunu ve bunun da teknoloji bağımlılığı olduğunu dile getiren Atalay şu ifadeleri kullandı: ”Türkiye’de 71 milyon mobil kullanıcı var. 2017 yılında yapılan bir ankete göre, ortalama bir Türk vatandaşı günde 4 saatini televizyona bağımlı olarak, 2 saat 59 dakika ise cep telefonuna bağımlı olarak yaşıyor. Yani teknoloji bağımlılığı da bizim çok önemli bir problemimiz haline geldi”
Yapılan konuşmaların ardından MHP İl Başkanı Ersoy İçer, Osman Atalay’a teşekkür belgesi verdi ve konferans, fotoğraf çekilmesiyle son buldu.
Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?
Bilindiği gibi bir kişi uyuşturucu kullanmayı düşünmeye başladığında, bu durum o kişinin gözüne, kısa vadede, sadece farklı bir şeyleri zararsız bir şekilde denemek gibi gözükebilir. Uyuşturucu kullanmak kişiyi o anda iyi hissettirebilir, hatta etrafında kullanan arkadaşları da varsa, o kişilerin gözünde havalı biri bile yapabilir. Kişi uyuşturucunun etkisi altındayken durumu, sanki o maddeyi kullanmanın herhangi bir sonucu olmayacakmış gibi görür. Ama uyuşturucu madde kullanmanın, kişinin hayatına büyük sıkıntı yaratabilecek negatif etkileri vardır. Bu durumların farkında olmayan kişi, kendini bir anda uyuşturucuya bağımlı halde, gün ve gün bu maddeleri kullanırken bulabilir ve en doğrusu uyuşturucudan insanların hayat boyu uzak durması gerekir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.