IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE “HZ. PEYGAMBER VE DİN EĞİTİMİ” KONFERANSI VERİLDİ

            Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Elzem Minval Öğrenci Kulübü’nün organizasyonuyla İslam Eğitim Tarihi hakkında çok sayıda eseri olan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şakir Gözütok Üniversitemizde “Hz. Peygamber ve Din Eğitimi“ konulu bir konferans verdi.

            Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç Dr. Zeki Tan, Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretim Şube Müdürü Yakup Alhan, kurum amirleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

            Konferansın açılış konuşmasını, Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretim Şube Müdürü Yakup Alhan yaptı. Alhan; “Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Şubesi olarak belirli bir plan dâhilinde öğretmenlerimiz ve imam hatip okullarında görev yapan yöneticilerimize yönelik aylık etkinlikler düzenliyoruz. Bu kapsamda; bugün bu konferansın düzenlenmesinde emeği geçen, birçok etkinliğimizde bizlere destek olan değerli hocamız Doç. Dr. Zeki Tan Hocamıza buradan teşekkürlerimizi sunuyorum.

            Allah kendilerinden razı olsun. Yine bizlere bu konferansı vermek için Van’dan buraya gelen Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şakir Gözütok hocamıza şükranlarımızı arz ederiz. Hocamız bizler için önem arz eden, ‘Hazreti Peygamber ve din eğitimi’ konulu konferanslarını sunacaklardır. Rabbim bizlere istifade etmeyi nasip etsin. Konferansımızın hayırlara vesile olması diler, saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.

‘İslam’ın ilk emri: Oku!’

            Yakup Alhan’ın açılış konuşmasının ardından ise konferans konuşmacısı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şakir Gözütok söz aldı. Prof. Dr. Gözütok, konuşmasına; “Bugün burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” diyerek başladı. Prof. Dr. Gözütok, konuşmasının devamında; Kuran-ı Kerim’in vahyedilen ilk ayeti olan, ‘Oku!’ emrinden bahsederek İslâm Eğitim Tarihiyle ilgili eksiklikleri gidermek ve günümüze kadar şekillenen İslâmî eğitimin ilk dönemlerdeki durumunu tespit etmek gayesiyle, Hz. Muhammed’in sağlığında mevcut olan eğitim ve öğretim durumunu genel hatlarıyla dinleyicilere aktardı.

            İslam Eğitim Tarihiyle ilgili; İlk Dönem İslam Eğitim Tarihi, Hz. Peygamber Döneminde Eğitim Öğretim, Hz. Peygamber’in (Sallahü Aleyhi Ve Sellem) Hadislerinde Eğitim Metodları adlarıyla çok sayıda eseri bulunan Prof. Dr. Şakir Gözütok, eserlerinde ele aldığı meseleleri şöyle anlattı; “İslâm’ın zuhurundan önceki dönemi ele almakla işe başladık ve daha sonra Resulullah (s.a.v.) dönemini vuzuha kavuşturmaya çalıştık. Böyle bir yol takip etmemiz, İslâm’ın zuhurundan önceki dönemde mevcut olan eğitimin genel durumu ile yine aynı dönemde faaliyet gösteren eğitim ve öğretim kurumlarının, İslâm’ın hüküm sürdüğü dönemlerde nasıl bir gelişme kaydettiğini takip etmemizi kolaylaştırdı. İncelediğimiz eserlerde, öncelikle ilk elden kaynaklardan bilgileri almaya çalıştık.

            Bu çalışmalar, kendi sahasında ortaya konulan eserler arasında ilklerden olduğu için eksik ve kusurdan uzak olmayacaktır. Tek ümidimiz, yeni yetişen ilim ehlinin daha dakik ve mütecessis tavırlarıdır.”

            “Hz. Peygamber ve Din Eğitimi” konferansı, konferans konuşmacısı Prof. Dr. Şakir Gözütok’a hediye takdimi ve Prof. Dr. Gözütok’un, okurları için kitaplarını imzalamasıyla son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.