Iğdır Üniversitesi’nde “Batıdaki İslam ve Malcolm X” İsimli Konferans…

 

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda Iğdır Üniversitesi İlim ve Medeniyet Topluluğu tarafından düzenlenen ve Mus’ab Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Iğdır Üniversitesi yöneticileri, öğretim elemanları, öğrenciler ve misafirler katıldı.

            Mus’ab Aydın konuşmasında Amerika’da Müslümanlar ve İslam’ın durumu hakkında bilgi verdikten sonra, Malcolm X’in yaklaşık olarak dört asır önce Afrika’da, beyaz insan avcılarının yaptığı baskınlar sonucu zincirlere vurulup aylarca süren gemi yolculuğu ile Amerika kıtasına getirilmiş, çiftliklerde ve evlerde köle olarak çalıştırılmak zorunda bırakılmış bir neslin torunlarından biri olduğunu ifade etti. Konuşmacı, 40 yıl gibi kısa bir hayata sığdırdığı destansı hayat hikâyesinden ibret alınacak kesitlerden bazılarına değinerek Malcom X’in “sarı benizli beyaz şeytana” karşı verdiği yaşam ve özgürlük mücadelesine, aynı zamanda geçen asrın büyük bir kısmında Amerika’da, beyazlarla aynı okula gidemeyen, aynı otobüse binemeyen siyahlar, aynı dine mensup oldukları beyazların kiliselerinde ibadet dahi yapamadıklarına değindi.

            Daha sonra Malcolm X’in yaptığı Hac yolculuğu esnasında Elijah Muhammed’in İslam diye anlattıklarının gerçek İslam olmadığını görür ve her renkten Müslümanın aynı samimiyet ile Allah’a yönelmelerine hayran kalır. Amerika’nın İslam’ı öğrenmesi lazım, ırkçılığı bitirecek yegane din ancak İslam’dır diyen Malcolm X’in dürüst, samimi bir Müslüman olduğunu, Kuran-ı Kerim’i ve Hz. Peygamber’i kendisine örnek aldığını da vurguladı. Onun öğrendiği gerçek İslam ile Amerika’ya döndükten sekiz ay sonra şehit edildiğini söyledi.

            Büyük bir heyecanla dinlenilen konferansın sonunda Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Metin Kumlay tarafından Mus’ab Aydın’a plaket takdim edildi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.